Mogwai

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mogwai
Mogwai, 2007
Genel bilgiler
Köken Glasgow, İskoçya
Tarzlar Post-rock, enstrümantal rock
Etkin yıllar 1995-günümüz
Müzik şirketi Chemikal Underground, Matador, Play It Again Sam, Rock Action, Sub Pop
Resmî site www.mogwai.co.uk
Üyeler Stuart Braithwaite
Dominic Aitchison
Martin Bulloch
Barry Burns
Eski üyeler Brendan O'Hare
John Cummings

Mogwai, Glasgow'da kurulmuş bir rock müzik topluluğudur. 1995 yılında Stuart Braithwaite ve Dominic Aitchison tarafından kurulan grup, kuruluşundan bu yana geçen süre içinde post-rock olarak bilinen müzik türünde en etkili ve en tanınmış gruplardan biri haline geldi.

Genel olarak enstrümantal ve nispeten uzun süren, elektro gitar temelli bir müzik icra ederler. Tek bir temanın detaylandırılması üzerine çalışırlar ve dinamik kontrastlar ile melodik bas gitar riff'lerini kullanmaları ve gitarda distortion ve benzeri efektleri uygulamalarıyla ile ünlüdürler. Braithwaite, Mogwai'in müziğinde şarkı sözlerinin bulunmayışını ise şu şekilde açıklamıştır:

Bence insanların çoğu, odaklanacak şarkı sözüyle karşılaşmamaya alışık değiller. Şarkı sözleri bazı insanları gerçekten rahatlatıyor. Bana kalırsa bu kimseler şarkıya eşlik etmeyi seviyorlar ve bu işi bizim şarkılarımızda yapamayınca da biraz canları sıkılıyor.

Grup ilk başlarda Glasgow'daki indie müziğinin meşhur plak şirketi Chemikal Underground ile anlaşmıştı, fakat şu sıralar Matador Records ve Play It Again Sam gibi farklı plak şirketleriyle çalışmaktalar. Bunun dışında Rock Action Records adıyla kendi plak şirketlerini de kurdular ki, bu isim The Stooges'un sonradan adını Rock Action olarak değiştiren davulcusu Scott Asheton'a hürmeten tercih edilmiştir.

Müzik tarzları Dirty Three, Joy Division, Pink Floyd, The Jesus and Mary Chain, My Bloody Valentine ve Slint gibi grupların müziğinden etkilenmiştir. 2004 yılında grup, iki büyük ilham kaynakları olan Pixies ve The Cure adlı gruplarla turneye çıkma şansına da sahip oldu. Mogwai'in tarzı rahatlıkla shoegaze, math rock, art rock ve nadiren de enstrümantal heavy metal ile ilişkilendirilebilir.

Mogwai (Kanton dilinde "şeytan" veya "hayalet gibi anlamlara karşılık gelir), ismini Gremlins filmindeki yaratıklardan alır. Hâlbuki grubun gitaristi Stuart Braithwaite bu isim hakkında "Aslında belirli bir anlamı yok. Hep daha iyi bir isim bulmak istemiştik, ama şu veya bu gibi sebepler yüzünden bir türlü yapamadık." demiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Stuart Braithwaite ve Dominic Aitchison, Ned's Atomic Dustbin'in 1991 Nisan'ındaki bir konserinde tanıştılar ve dört yıl sonra eski okul arkadaşları olan Martin Bulloch'u da saflarına katınca Mogwai kurulmuş oldu. Stuart o zamana kadar "Deadcat Motorbike" adındaki bir grupta lead gitar çalıyordu. Birkaç konserden sonra grup, John Cummings'in elektro gitara, Teenage Fanclub'ın davulcusu Brendan O'Hare'in de davula geçmesiyle genişledi ve çıkış albümleri olan Mogwai Young Team'i yayınladı.

O'Hare bu albümün çıkmasından sonra ve grubun ikinci albümü Come on Die Young'ın çıkmasından evvel gruba alınan Barry Burns'ün gelişinden önce gruptan ayrıldı. Burns zaten grupla birlikte flütçü ve ara sıra da piyanist olarak birkaç konserda çalmıştı. 1998 yılından ve Young Team albümünden bu yana grubun üyeleri değişmedi. Yine de, tanıdıkları İskoç bir müzisyen olan Luke Sutherland'in, grubun kayıtlarında ve canlı performanslarında keman çalmışlığı vardır.

Barry Burns bir keresinde Chillville ile yaptığı bir röportajda kendisinin ve diğer üyelerin post-rock sınıflandırmasından hoşlanmadıklarını belirtmiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]