Modern Yunanca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Modern Yunanca, Halk Yunancası ya da Yunanca söylenişiyle Demotiki (Yun. Modern Yunancaδημοτική "Dimotiki" okunur) 1976'dan beri Yunanistan'ın ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin resmi dili. Yunanistan ana kıtası dışında, Demotiki Ege Adaları ve dünyanın birçok yerinde koloni olarak yaşayan o ülkenin Yunan asıllı vatandaşları tarafından da konuşulmaktadır.

Yunanlarla Türkler tarihin çok uzun bir döneminde aynı coğrafyayı paylaşmışlardır ve bu birlikteliğin izlerini şu anda da günlük yaşamın pek çok alanında görmek mümkündür. Yunan kültürünü yakından tanımak için öncelikle Yunancayı öğrenmek gerekir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan'ın kurulmasıyla Devletin Resmî dili Kathareuousa ilan edildi. Okullar ve resmî dairelerde sadece bu diyalekt kullanıldı ancak halk bu diyalekte yabancı olduğundan evlerde ve sokaklarda Halk Yunancası (Demotiki) konuşulmaya devam edildi.

Demotiki'de bir takım bozulmalar olunca 1964'te okullarda Demotiki'nin de okutulmasına izin verildi.

Bu çift dillilik 1976 yılına kadar devam etti. 1976'da Yunanistan’da çıkan bir kanun ile Kathareuousa devletin resmî dili olmaktan çıkartıldı ve Demotiki resmî dil haline getirildi böylece okul, resmî daire ve evlerde konuşulan dilin aynı olması sağlandı.

1982 yılında kabul edilen 2. bir kanunla Politonik (Polytonic) sistem terk edilip Monotonik (Monotonic) sisteme geçilmiş. Yani kelime üzerlerinde vurgulu heceyi belirtmek için kullanılan aksan işaretleri üç çeşitten tek çeşide düşürülmüştür ve toplam kullanılan fonetik işaret sayısı yediden ikiye düşürülmüştür. Bu reform tutucu çevrelerce büyük bir tepkiyle karşılanmış ve "Yunanca'nın katli" olarak yorumlanmıştır. Bugün dahi tutucu çevreler hâlâ Politonik sistemi kullanmakta ısrar etmektedirler. Örneğin, 1982 den önce yunancada Omega harfinin okunuşunun yazılış şekli μέγα iken, şimdi ωμέγα (oméga) olarak yazılır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]