İçeriğe atla

Miyometriyum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kadın Üreme Sistemi

Miyometriyum veya rahim kası, rahim duvarını oluşturan düz kastır. Esas olarak uterus düz kas hücrelerinden (uterin miyositleri) oluşur ve aynı zamanda stromal ve vasküler dokuyu destekleyen uterus duvarının orta tabakasıdır. Ana işlevi uterus kasılmalarını sağlamaktır.

Miyometriyum rahim kasılmalarının gerçekleştiği kastır. Rahim kasılmaları orgazm esnasında, doğum esnasında ve adet döngüsü boyunca meydana gelir.[1]

Yapı

Miyometriyum, endometriyum (memeli rahminin iç epitel tabakası) ile perimetriyum (dış rahim tabakası) arasında bulunur.

Miyometriyumiç üçte biri (birleşim veya alt endometriyal tabaka olarak adlandırılır) Müllerian kanalından türetilmiş gibi görünürken, miyometriyumun daha baskın olan dış tabakası Müllerian olmayan dokudan köken alır ve ana kasılmadır. doğum ve kürtaj sırasında doku. Bağlantı tabakası, bağırsakların kas tabakasına eşdeğer peristaltik ve anti-peristaltik aktiviteye sahip dairesel bir kas tabakası gibi işlev görür.

Kas Yapısı

Myometrium düz kasının moleküler yapısı, baskın proteinler olan miyozin ve aktin ile vücudun diğer bölgelerindeki düz kasınkine çok benzerdir. Uterus düz kasında miyozinden yaklaşık 6 kat daha fazla aktin vardır. Uterus düz kasının miyozin ekspresyonundaki bir kayma, adet döngüsü sırasında uterus kasılmalarının yönlerindeki değişikliklerden sorumlu olabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Validate User". academic.oup.com. doi:10.1093/humupd/dmq016. 24 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2022.