İçeriğe atla

Misvak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Geleneksel misvak dalı. Bir taraftaki yumuşatılmış kıllar kullanılarak dişler temizlenebilir.

Misvak (Arapçaالسواك - sivak), Salvadora persica (Arapçada arak olarak bilinen) ağaç dallarından yontularak elde edilen doğal diş temizleme malzemesi. Modern diş fırçasına geleneksel bir alternatif olarak, uzun ve iyi belgelenmiş bir tarihçesi, tıbbi faydaları ile ün kazanmıştır.[1] Hijyen ile ilgili fıkıhta da özellikleri ile öne çıkmaktadır. Misvak, arak, peelu veya Salvadora persica olarak adlandırılan ufak ağaçlardan elde edilir.

Misvak Müslümanların ikamet ettiği yerlerde bulunmaktadır. Çoğunlukla Arap yarımadası, Afrika Boynuzu, Kuzey Afrika, Afrika Sahel'in bazı bölgelerinde, Hint altkıtası, Orta Asya ve Güneydoğu Asya'da kullanılmaktadır. Malezya'da Kayu Sugi (Malayca "çiğneme dalı") olarak bilinir. Son zamanlarda teker teker paketlenmiş olarak özellikle Pakistan'dan (Pilu olarak bilinen ağaçtan) ABD ve Avrupa dahil birçok ülkeye ihracat edilmektedir.

Alternatif Formlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Arāk ağacının ağız hijyenindeki modern kullanımları misvağın ötesine geçmektedir. Aktif bileşenlerini içeren ekstraktlar gargara ve diş macununlarında kullanılmaktadır. Evcil hayvanlar için kullanılan bir Alman patenti de vardır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IslamKotob, Muslims and Science, (Islamic Books), p.30.
  2. ^ Bruins, Hans-Kervin; Mehlhorn, Heinz Prof Dr; Mennemann, Horst; Berendsen, Paul; Schmidt, Jürgen Dr (8 Temmuz 2004). "Oral and dental care product for domestic animals, especially dogs, cats and horses, comprises comminuted, pulverized or micronized wood". Google Patent (İngilizce). 10 Mayıs 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2024.