Mirko Messner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mirko Messner

Mirko Messner (d. 16 Aralık 1948 Windischgrätz) Avusturyalı Slav dilleri uzmanı, politikacı ve 11 Mart 2006'dan beri, Melina Klaus'la birlikte Avusturya Komünist Partisi (KPÖ) genel başkanıdır.

Karintiya'da yaşayan Sloven azınlığa dahil olan Messner politik olarak aktif bir aileden gelmektedir. Babası Janko Messner savaştan sonra Karintiya'da Sloven Kurtuluş Cephesi üyesiydi. Makedonya kökenli annesi II. Dünya Savaşı sırasında Tito'nun partizanlarındandı.

Viyana Üniversitesi'ndeki Slav dilleri ve germanistik eğitiminden sonra aynı üniversitede doktora yaptı. Daha sonra bir bilgisayar şirketinde çalışan Messner gazetecilik yapmaktadır.

Gençlik yıllarında siyaseten aktif olan Messner, Karintiya'da Sosyalist Ortaokul Öğrencileri Birliği'ne üyeydi. Bu birliğin dağılmasından sonra Komünist Öğrenciler Birliği'ne katıldı (KSV) ve Sloven Öğrenciler Kulübü'nde aktif olarak çalıştı. Bu sürede 1989'a kadar yayınına devam eden Slovence öğrenci dergisi Kladivo'yu yayınladı. 1973'te KPÖ'ye katıldı. Sloven azınlıkla ilgili uluslar politikasında partiyle anlaşamadığı için 1987'de merkez komite üyeliği de dahil olmak üzere partideki tüm görevlerinden istifa etti. Partinin Graz'daki yenilenme kongresinden sonra KPÖ'nün yeniden yapılandırılmasına Klagenfurt'tan katıldı, partinin genel yönetimine seçildi ve yönetimde azınlıklar sözcüsü seçildi. 2006 Mart ayında görevinden ayrılan Walter Baier'in yerine genel başkan oldu. 2006 Avusturya Millî Meclis Seçimi'nde hizbin ilk sıra adayıydı.