Miracast

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.56, 26 Kasım 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Miracast dünya çapındaki yüzlerce şirketin oluşturduğu ve Wi-Fi için standartların belirlenmesini sağlayan 16 yıllık bir kuruluş olan Wi-Fi İttifakı tarafından programı yürütülen ve cihazlar arasında, kablolar veya bir ağ bağlantısı olmadan multimedya içeriklerini görüntülemeye olanak sağlayan bir çözüm veya standarttır.

Proje çalışmaları 2012 senesinin sonlarına doğru başlamıştır.[1] Birçok marka ve cihazın desteklediği Miracast, örneğin; bir mobil cihazın televizyon gibi başka bir cihazı bulup ona bağlanmasını ve kendi ekranındaki içerikleri televizyonun ekranına yansıtmasını sağlar. Kısaca Wi-Fi üzerinden HDMI olarak tanımlayabileceğimiz Miracast, bilgisayar, tablet veya telefonların görüntüsünü televiyon veya monitörlere yansıtan kabloların yerini almıştır.[2]

Ayrıca bu teknolojinin Çapraz Platform(P2P) desteğini sunması sadece tek bir marka veya ürüne bağlı kalmamasını sağlamaktadır. Wi-Fi Direkt üzerinden 1080p video ve 5+1 Surround ses aktarımını mümkün kılar.[3]

Cihazlar

Wi-Fi İttifakı web sitesinin detsek sayfasında yapılan açıklamara göre Miracast destekli cihazlar linki, 6135 cihaz tarafından 27 Eylül 2016 tarihi verilerine göre kullanılabilmektedir.

Görüntü aktarımı sağlanacak olan gönderici ve alıcı iki cihazında Miracast teknolojisine sahip olması, eğer teknolojiye sahip değilse HDMI veya USB portları üzerinden Miracast adaptörü kullanımı gerekmektedir.[4]

29 Ekim 2012 tarihi itibariyle Google ürettiği Android 4.2 ve üzeri versiyonlarına Miracast kablosuz görüntü standartını eklemiş ve entegre paket içeriği olarak sunmuştur. Bu tarih itibariyle Android 4.2 sürümüne güncellenen ve satın alınan tüm cihazlar Miracast desteklemektedir.[5]

Microsoft Miracast desteğini Windows 8.1 ile birlikte sağlayacağı Haziran 2013 tarihinde duyurulmuştur.[6] Bu özellik Windows 8.1 gelerek birçok donanım firmasının Miracast desteğini paket içeriği olarak sunmasına önayak olmuştur.

Kaynaklar

  1. ^ https://www.wi-fi.org/news-events/newsroom/wi-fi-alliance-to-launch-wi-fi-certified-miracast-to-deliver-display
  2. ^ On Wifi-Display, Democratic Republics and Miracles, Patrick Herrmann, on the development of Miraclecast, 2014-02-17.
  3. ^ "What formats does Miracast support?". Wi-fi.org. 8 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2015. 
  4. ^ Chacos, Brad (21 Eylül 2012). "How Miracast Could Finally Make Your Smartphone Run Your Home Theater". Digital Trends. 
  5. ^ Android 4.2 adds official support for Miracast wireless display
  6. ^ "What's New For The Enterprise In Windows 8.1". Blogs.windows.com. 26 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2013-10-17.