Milena Vukotic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Milena Vukotic
Vukotic 2010'da
Doğum23 Nisan 1935 (88 yaşında)
Roma, İtalya
MeslekOyuncu ve eski balerin
Etkin yıllar1961-günümüz
Boy162 m (531 ft 6 in)

Milena Vukotiç (İtalyanca: [milna vukotit], Karadağca: [m'lena kotit]; d. 23 Nisan 1935, Roma), Karadağ kökenli İtalyan eski balerin ve aktris.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vukotiç, Karadağlı komedyen, oyun yazarı bir baba ile İtalyan piyanist, besteci bir annenin kızı olarak 23 Nisan 1935'te Roma'da doğdu. Çocukken İtalya ve Fransa'da oyunculuk ile klasik dans eğitimi aldı.

Beğenilen bir karakter oyuncusu olan Vukotiç yer aldığı "Fantozzi" adlı komedi film serisindeki Pina Fantozzi rolüyle (Fantozzi in Paradise)taki rolüyle "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" dalında Gümüş Kurdele Ödülü'nü almıştır. Ayrıca televizyon dizisi Un medico in famiglia 'da canlandırdığı Büyükanne Erica rolüyle dikkat çekmiştir.

Tiyatro'da Rina Morelli'nin vazgeçemediği oyuncuları arasında yer aldı. Sinema ve Tiyatro'nun büyük isimleri; Franco Zeffirelli, Giorgio Strehler, Paolo Poli ve Jean Cocteau gibi usta yönetmenlerin tiyatro yapımlarında çalıştı.

Fransız televizyon dizisi Une famille ile uzun dönem ekranlara geldi yine 1987'de Almanya yapıımı televizyon dizisi Anna 'da yer aldı.

Seçme filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

David di Donatello Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Nastro d'Argento Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]