İçeriğe atla

Milano Merkez Tren İstasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Milano Merkez Tren İstasyonu.
ETR 500 Milano Merkez İstasyon'da.

Milano Merkez Tren İstasyonu (İtalyanca: Stazione Centrale di Milano ya da Milano Centrale), yolcu yoğunluğuna göre Roma Termini İstasyonu'ndan sonra İtalya'nın en büyük 2. tren istasyonudur.[1] 1864 yılında yapılan eski istasyonun Sempione tünelinin açılmasıyla artan yolcu trafiğini taşıyamaması nedeniyle 1931 yılında yeni terminal binası yapılmıştır.

İtalya'da I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan ekonomik kriz inşaatı yavaşlatmış ve proje defalarca değiştirilerek her seferinde daha karmaşık ve görkemli bir hal almıştır. Bu değişiklikler özellikle Benito Mussolini'nin başbakan olduğu dönemde, terminal binasının faşist rejimin gücünü yansıtmasını istemesiyle olmuştur.

25 Eylül 2006'da yetkililer 100 milyon avroluk bir yenileme projesi anons etmişlerdir. Harcamaların 20 milyon avrosu istasyonun restorasyonuna geri kalanı ise teknolojik olarak yenilenmesinde kullanılacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Grandi Stazioni". Gruppo Ferrovie dello Stato Italiane. 11 Mayıs 2020. 8 Nisan 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2020.