Milan Rastislav Štefánik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Milan Rastislav Štefánik.jpg

Milan Rastislav Štefánik (d. 21 Temmuz 1880, Kosariska, Myjava yakınları, Slovakya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu - ö. 4 Mayıs 1919, Wenor, Bratislava yakınları, Çekoslovakya), Tomáš Garrigue Masaryk ve Edvard Beneš ile birlikte 1918-1919'da Çekoslovakya'nın kurulmasına öncülük eden Slovak astronom ve general.

Prag Üniversitesi'nde öğrenim gören Štefánik, 1904'te doktora çalışmasını tamamladı. Daha sonra Paris'e giderek Meudon'daki astronomi gözlemevinde çalışmaya başladı. Afrika, Amerika ve Okyanusya'ya düzenlenen bilimsel araştırma gezilerinde görev aldı. Fransız yurttaşlığına geçen Štefánik, I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine orduya girdi ve 1915'te havacı asteğmenken meteorolojik servisin kurulmasını önerdi. Savaşın sonunda Fransız ordusunda generalliğe yükseldi.

Bir süre sonra Çekoslovakya kurtuluş hareketine katıldı. Masaryk ile Fransız ve İtalyan siyaset çevreleri arasında bağlantı kurdu. Fransız hükümetinin de desteğiyle ABD, Rusya, İtalya ve öteki İtilaf Devletleri'ne askeri ve siyasi geziler yaptı. 1916 şubatında Çek ülkeleri ulusal konseyi'nde Slovakya'yı temsil etti; Fransa ve İtalya'da Çek lejyonlarının kurulmasına yardımcı oldu. Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun son saatlerinde İmparatorluk içindeki bütün milli azınlıklar ayaklanınca, Tomáš Masaryk ve Edvard Beneš gibi Çek liderleriyle birlikte 18 Ekim 1918'de Paris'te Çekoslovak Milli Konseyini kurdu.[1] Çekoslovakya geçici hükümetinde savaş bakanı oldu. Ertesi yıl bir uçak kazasında yaşamını yitirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]