Mikerinos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mikerinos ve eşi Khamerernebty II

Mikerinos (ya da Menkaura - ya da Latince: Mycerinus) Mısır'ın dördüncü hanedanı döneminde (MÖ 2620 - MÖ 2480) bir firavun idi. 3. ve Giza'nın en küçük piramidi olan Menkaura Piramiti'de O'nun döneminde yapıldı. Başlıca kraliçesi Khamerernebty II idi.

Bazı yazarlar dönemini; MÖ 2532 - MÖ 2505 olduğunu önerirler; çünkü öldüğü dönemde heykellerinin bitmemiş olduğunu varsayarlar. İsminin manası; "Ra'nın ruhları sonsuzdur" idi; Mikerinos'dan önceki firavun Khafra idi.

Herodot'a göre; Mikerinos Keops'un oğlu idi; ve babasının döneminde antik Mısır'ın acılarına sebebiyet verdiğini öngörmüştü. Herodot; Mikerinos'un da şansızlıklarla yaşadığını anlattı; kızı ondan önce ölmüştü ve tahtadan bir boğa içinde tutuldu. Buto'nun kahini 6 yıl boyunca hükümdar olacağını öngörmüştü; ancak 12 yıl boyunca hüküm sürmüştü. Ancak; günümüzdeki diğer araştırmalar; Keops'un değil de; Keops'un oğlu Khafra'nın oğlu olduğunu öngördüler.

Menkaure=Ra'nın ruhları sonsuzdur. Men=sonsuz. Ka=Ruh. U=Çoğul eki. Re=Güneş, ışık, gün...

Ra'nın ruhları=Ra Güneş olduğundan dolayı her gün kendini yeniler. Bu yüzden Mısır inancına göre Ra'nın ruhları sonsuz olarak değerlendirilirdi.

İngilizcesi: Eternal is the souls of Re.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]