Mike Vallely

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mike Vallely
Mike Vallely

Mike Vallely (d. 29 Haziran, 1970) Long Beach, Kaliforniya'da yaşayan bir profesyonel kaykaycıdır. Edison, New Jersey de büyümüş olan kaykaycı 14 yaşında kaymaya başlamıştır. Virginia Beach, VA e geçici olarak taşınması iki yıldan az bir zaman içinde kariyerinin başlamasına zemin hazırlamıştır. 1986 mayısında Vallely Virginia Beach pro vert yarışmasına katıldı ve park alanında yaptığı handplantleri ile dikkatleri üstünde topladı. Bu yeteneği fark edenlerden birisi de o sıralar en ünlü profesyonellerden birisi olan Neil Blender idi. Blender bu durumu başka bir ünlü kaykaycı olan Lance Mountaina söyledi ve o da Stacy Peralta'nın onu izlemesini sağladı.Peralta Vallely'nin hemen o gün sponsorluğunu üstlendi ve onu Powell Peralta'nın alt takımı olan Bones Brigade takımına aldı.O gün birisi daha Vallely'nin farkına varmıştı. Thrasher Magazine Vallely'nin handplant çemberinde yaptığı hareketleri çekti ve, bu şekilde onu Thrasher'ın Ağustos, 1986 sayısının kapağına taşıdı. Vallely'nin yeni sponsoru onu temmuz ayında Oceanside'daki "Street Attack" yarışmasında yarıştırdı. Vallely amatör dalda yarışmayı kazandı ve bu şekilde Thrasher'ın Eylül sayısında bir tam sayfa yer aldı.

1986 sonbaharında, Powell Peralta klasik kaykay videosu olan The Search For Animal Chin çekildi ve nisan 1987 de yayınlandı. Bu film Vallely'nin Bones Brigade takımının diğer üyeleriyle bir garaj partisinde kayışını da içeriyordu.

Transworld Skateboarding Magazin'in 1987deki bir kopyasında, Vallely "Check Out" bölümünde Natas Kaupas ve Mark Gonzalesin kendisini işaret ettiği bir görüntüde ön plana çıkan kaykaycı olarak yer alıyordu.Vallely Etnies kısa filmi Sponsoredda bu fotoğrafın onu kaykay haritasına koyduğunu anlatmıştır ve hemen sonrasında yükselen bu yıldızın Stacy Peralta tarafından artık Pro takımında olduğu duyurulmuştur.

Powell Peraltanın filmi olan "Public Domain"in 1988 yılında yayınlanması ile birlikte, Vallely'nin ilk pro modelinin de tanıtıldığı ilk uzun metrajlı filmi ortaya çıkmış oldu ve de onu izleyen yılda en popüler kaykaycı yaptı.Bu şekilde yükselişe geçen kaykaycı Rodney Mullenla birlikte Powell Peraltadan ayrılarak 1989 şubatında World Industries firmasını kurdu. Bu kariyeri kaykay endüstrisinde bir devrimin öncüsü oldu ve ticari yapılanmayı geliştirdi.

Vallely'nin World Industries markalı Barnyard model tahtası 1990 yılından itibaren kaykayın şeklinin evriminde büyük bir aşama idi ve bugünkü şeklin oluşmasına öncülük etti. 9 buçuk inch genişliğinde ve 32 inch uzunluğundaki tahta o zamanlar için çok ince olarak görülüyordu ve ilk kez tahtanın burnu da yukarı doğru idi ve hemen hemen simetrik bir şekildeydi.

1990'ların başı ve ortalarında , Vallely'nin popülaritesi daha teknik kaykaycıların ortaya çıkması ve kaykayın cazibesini biraz yitirmesi ile azaldı. Ancak 1990'ların sonundan itibaren kaykay sporunun popülerliği birdenbire artmaya başlayınca onun kariyerinde de yeni bir sayfa açıldı.

Mike Vallely ayrıca rock grubu olan Revolution Motherın da ana vokalidir. 2013'te Black Flag'e vokalist olarak katılmıştır.

Oyunlarda görünmesinin yanı sıra, elemeanı olduğu müzik grubu olan Mike V & The Rats ile yaptığı müzikler video oyunu olan Tony Hawk's Underground ("The Days"), Tony Hawk's Underground 2 ("Never Give Up"), and Tony Hawk's American Wasteland ("Vendetta") in içerisinde de yer alır. Tony Hawk's Project 8 adlı video oyununda da kendine özel kaykay hareketleri ile oynanabilir bir kaykaycı olarak bulunacağı da açıklanmıştır. Ann ile evlidir ve Emily and Lucy adında iki kızı vardır.

Şu anki sponsorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmiş Sponsorları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaykay Videografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Powell Peralta Public Domain
 • Speed Wheels Risk It
 • World Industries Rubbish Heap
 • Drive
 • CKY3
 • Black Label Label Kills
 • Mike V's Greatest Hits
 • Concrete Wave Volume 1
 • Elementality Volume 1
 • Elementality Volume 2 (released online only)[1]
 • Tony Hawk's Secret Skatepark Tour (2004)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İngilizce Vikipedi'den çeviri
 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]