Mikayel Çamçiyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mikayel Çamçiyan
Kendi dilinde adıՄիքայէլ Չամչեան
Doğum4 Aralık 1738
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm30 Kasım 1823
MilliyetErmeni
MeslekErmenice öğretmeni, Keşiş ve Tarihçi
Tanınma nedeniYazmış olduğu 3 ciltlik Ermenistan tarihi

Mikayel Çamçiyan (Ermenice: Միքայէլ Չամչեան, d. 4 Aralık 1738 (İstanbul) - ö. 30 Kasım 1823), Ermeni Mıhitarist bir keşiş ve tarihçiydi. En çok 3 cilt halinde kapsamlı ve etkili bir Ermenistan tarihi yazmasıyla tanınır. Yazdığı 3 ciltlik Ermenistan tarihi, yayımlandığı zamandan beri akademisyenler için bir başlangıç ​​referans noktası olarak kalmıştır.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Çamçiyan, İstanbul'da doğdu ve İmparatorluk kuyumcusu Çelebi Düzyan tarafından kuyumculuk eğitimi aldı. 1762'de Venedik'teki Mıhitarizm Cemaatine katıldı.

1774'te manastıra Ermenice öğretmeni olarak atandı. 1779'da Kerakanutiun Haykazyan Lezvi'yi (Ermeni Dilinin Grameri) yazdı. 1784'te Patmutiwn Hayots i Skzbane Aşkharhi Minchev tsam eserini (Dünya'nın başlangıcından 1784 yılına kadar Ermeni tarihi) bitirdi. Eser, Ermeni milliyetçiliğinin başlangıcını işaret etmektedir.

Çamçiyan, Ermeni patrikleri için Hayk'ın Belus'la savaşı ve Ermeni halkının oluşumu da dahil olmak üzere MÖ 2492'ye kadar Ermeni tarihi hakkındaki her şeyi anlatan bir kronolojik eser sağlamıştır. Aynı zamanda, resmi hristiyanlığın Ermenistan'da MS 301 tarihinde kuruluşunun geleneksel olarak kabul edilen tarihinin de kaynağıdır.

1795'te yerleşik Mıhitarizm temsilcisi olarak İstanbul'a geri gönderildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]