Mika (şarkıcı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mika
Genel bilgiler
Doğum adı Michael Holbrook Penniman, Jr.
Unvanı Mika, Mica Penniman, Mika Penniman
Doğum 18 Ağustos 1983 (1983-08-18) (38 yaşında)
Lübnan Beyrut, Lübnan
Tarzlar Pop, Pop rock
Meslekler Şarkıcı, Söz yazarı, Besteci
Çalgılar Keyboard, Piyano
Etkin yıllar 2006-günümüz
Müzik şirketi Casablanca, Island, Festival Mushroom, Polydor, Universal Music
Resmî site www.mikasounds.com

Michael Holbrook Penniman, Jr. (18 Ağustos 1983, Beyrut), Amerikalı baba ve Lübnanlı annenin beş çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Lübnan'da iç savaş patlak verince ailesiyle birlikte Paris’e göç ettiler, Mika dokuz yaşındayken de Londra'ya yerleşti. Burada ‘Royal College Of Music’ okuluna giden genç sanatçı, ilk albümünü yayınlama amacıyla buradaki eğitimini yarıda bıraktı.

5 Şubat 2007 tarihinde yayınlanan “Life In Cartoon Motion” adlı ilk albümü öncesi British Airways gibi bazı şirketlerin reklam müziklerini hazırlayan Mika, ilk kez 2006 Eylül ayında BBC Radio 1’da müzikseverlerle buluştu. Casablanca Records etiketiyle yayınlanan ilk albümünden ilk single’ı “Relax (Take it easy)”ye seçen sanatçı, bu single’ı sadece internet üzerinden yayınladı.

“Life In Cartoon Motion” albümünün prodüktörlüğünde Greg Wells ile çalışan Mika, bu albümle İngiltere listelerinde 1 numara olmayı başardı. Albümün sounduyla George Michael, Elton John ve Freddie Mercury gibi sanatçılara benzetilen müzisyen, albümden yayınladığı 2. single “Grace Kelly” ile de İngiltere listelerinde yedi hafta boyunca 1 numarada bulundu. Canlı performanslarında Martin Vaughn (gitar), Michael Choi (bas gitar), Cherisse Osei (davul) ve Luke Juby (klavye, gitar)’den oluşan grubuyla çalışan sanatçı, albümden ayrıca “Lollipop”, "Love Today" ve "Big Girl (You Are Beautiful)" ve "Happy Ending" parçalarını single olarak piyasaya sürdü.

Mika, 2008 Brit Ödülleri Töreni'nde En İyi Çıkış Yapan İngiliz şarkıcı ödülüne layık görüldü.

Sanatçı, 2022 yılında Turin'de düzenlenen 66. Eurovision Şarkı Yarışması'nın sunuculuğunu üstlenmiş, ayrıca ara gösterilerde (interval act) yer almıştır.

Mika