Mihail Petroviç Artsıbaşev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mihail Petroviç Artsıbaşev

Mihail Petroviç Artsıbaşev (Rusça: Михаил Петрович Арцыбашев, d. 5 Kasım 1878, Harkov, Ukrayna - 3 Mart 1927, Varşova), yapıtları aşırı karamsar ve ahlakdışı olarak değerlendirilen Rus yazar.

1907'de Sanin adlı romanının yayımlanmasıyla ünü yayıldı; daha doğrusu kötü ün sahibi oldu. 1905 Devrimi'nin başarısızlığa uğramasından sonra Rus edebiyat dünyasına bir karamsarlık ve inançsızlık dalgası egemen olmuştu. Bu bunalım ortamını (ahlaki ve estetik nihilizm, cinselliğin yüceltilmesi) anlatan ve skandallara yol açan öyküler ve romanlar (Sanin (1907) ve U Posledney çerti (1910)) kaleme aldı. Bu durumun en uç ifadesi ise Sanin'di. Metafizik ve ahlak sorunlarını irdeleyen Artsıbaşev'in bu kitabında da, öbür yapıtlarında olduğu gibi Tolstoy'un etkisi duyulur. Ama Artsıbaşev'in tavrı Tolstoy'dan farklıdır; o, ilkel gerçeklikler olarak adlandırılan ve kendisi için cinsellik ve ölümden oluşan gerçeklikler dışında her şeyi yadsır.

Tutucu eleştirmenler onu ahlaksızlıkla suçlamış, yenilikçi eleştirmenlerse onda hiçbir özellik bulamamıştır. Gene de yapıtları bir süre için yaygınlık kazanmıştır. Bazı oyunları edebi açıdan değerlidir. Sovyet eleştirmenlerince yozlaşmışlıkla suçlanan Artsıbaşev 1923'te Sovyetler Birliği'nden sürülmüş ve yapıtları yasaklanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]