Michał Kalecki

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Michał Kalecki (d. 22 Haziran 1899 - ö. 17 Nisan 1970), Polonyalı iktisatçı. Hem kapitalist, hem sosyalist ülkelerde çalışmış, her iki sisteme de eleştirici gözle yaklaşmıştır.

Gdansk Politeknik Okulu'nda başladığı mühendislik eğitimini ülkesindeki ekonomik sıkıntılar yüzünden yarıda bırakmak zorunda kaldı. Gazetecilik yaptığı sırada iktisatla ilgilenmeye başladı. 1929-1937 arasında Polonya İktisadi Dalgalanmalar ve Fiyatlar Araştırma Kurumunda çalıştı; burada matematik ve istatistik tekniklerini kullanmadaki yetkinliğini ortaya koydu. 1933'te Lehçe yazdığı bir yazıda Keynes'in General Theory of Employment, Interest and Money (1935-1936; İstihdam, Faiz ve Para Genel Teorisi, 1969, 1980) adlı kitabının başlıca öğelerini inceledi. 1936'da gittiği İngiltere'de Keynes çevresinde oluşan oluşan ve J. Robinson, Piero Sraffa, Maurice Dobb, R. Kahn gibi iktisatçıların bulunduğu tartışma grubunun içinde yer aldı. 1940-1945 arasında Oxford İstatistik Enstitüsünde, 1946-1954 arasında da iktisatçı olarak Birleşmiş Milletler'de (BM) çalıştı.

1955-1967 arasında Polonya'da devlet görevlerinde bulunurken iktisat dersleri de verdi; BM'nin World Economic Reports ile Polonya Planlama Komisyonu'nun perspektif planının hazırlanışına katkıda bulundu. BM'de çalışırken McCarthyciliğin, Polonya'dayken Stalinizmin baskılarına uğradı. 1966'da Polonya Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi.

Kendine özgü bir Marksist olan Kalecki, yapıtlarında istatistikten ve matematiksel yöntemlerden geniş ölçüde yararlandı; kuramlarını olabildiğince kesin biçimde formüle etmeye çaba gösterdi. Meslektaşı ve yurttaşı Oskar Lange ile birlikte, Batı'da kullanılan modern iktisat yöntemlerinin Doğu Bloku'na sokuluşuna önayak oldu. En önemli katkıları makro iktisadın dinamik çözümleme alanına ilişkindir. Önemli yapıtlarından biri Introduction to the Theory of Growth in a Socialist Economy (1969; Sosyalist Ekonomide Büyüme Teorisine Giriş) sayılabilir.