Metil grubu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metil grubunun farklı gösterimleri

Metil grubu, metanın bir hidrojen eksiği olan alkil grubudur. Bir karbona üç hidrojen bağlanmıştır, formülü -CH3'tür. Stabil bir gruptur ve birçok organik bileşikte bulunur.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız kimyagerler Jean-Baptiste Dumas ve Eugene Peligot, metanolün kimyasal yapısını belirledikten sonra, kökenini vurgulamak amacıyla Yunanca methy "şarap" ve hȳlē "odun"dan "methylene"i (metilen) tanıttı.[1] "Metil" terimi, yaklaşık 1840 yılında "metilen"den oluşturularak türetilmiştir ve daha sonra "metil alkol"ü (1892'den beri "metanol" olarak anılmaktadır) tanımlamak için kullanılmıştır.

Metil, tek bir karbonun varlığını belirtmek için "met-" ön ekini kullanan bir alkan (veya alkil) molekülü için organik kimya teriminin IUPAC terminolojisidir.

Metil grubuna sahip bileşik örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

metil alkol, CH3OH

Metil alkol, bir metil grubuna hidroksil bağlanması ile oluştuğu için en basit alkoldür. Oda sıcaklığında gaz hâlde bulunan dimetil eter, bir oksijene iki metil grubu bağlandığı için metanolden moleküler anlamda daha büyüktür ancak metanolde hidrojen bağı bulunduğundan metanolün kaynama noktası dimetil eterden çok daha yüksektir. (Dimetil eter -24 °C'de, metanol 64 °C'de kaynar)

İki tane metil grubu içeren dimetil eter, formülü (CH3)2O olarak yazılır
Dimetil Keton, (CH3)2CO

Asetonda bir karbonile bağlanmış iki tane metil grubu bulunur. Bu yüzden dimetil keton da denir.

Metil klorür, CH3Cl

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ J. Dumas and E. Péligot (1835) "Mémoire sur l'espirit de bois et sur les divers composés ethérés qui en proviennent" (Memoir on spirit of wood and on the various ethereal compounds that derive therefrom), Annales de chimie et de physique, 58 : 5-74; from page 9 28 Temmuz 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: Nous donnerons le nom de méthylène (1) à un radical … (1) μεθυ, vin, et υλη, bois; c'est-à-dire vin ou liqueur spiritueuse du bois. (We will give the name "methylene" (1) to a radical … (1) methy, wine, and hulē, wood; that is, wine or spirit of wood.)