Metaxas Hattı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metaxas Hattı
Kuzey Yunanistan
TipSavunma hattı
Yapı bilgisi
Yapı sahibiYunanistan
İdareYunanistan
Halka açık mı?Müze
Yapı tarihçesi
İnşa1936–1941
İnşa ettirenYunanistan
MalzemelerBeton çelik
Muharebe/savaşlarYunanistan Savaşı
Yunan-Bulgar sınırına yakın Metaxas hattında ejderha dişi tahkimatı

Metaxas Hattı (Yunanca: Grammi Metaxa), Bulgaristan'ın yeniden silahlanmasından sonra bir Bulgar işgali durumunda Yunanistan'ı korumak için tasarlanmış, Yunan-Bulgar sınırı boyunca inşa edilmiş bir tahkimat zinciriydi. Adını o zamanlar Yunanistan Başbakanı olan Ioannis Metaxas'tan almıştır ve esas olarak gözlemevlerine, yerleşim yerlerine ve makineli tüfek yuvalarına açılan tünellerden oluşmaktadır. Tahkimatlardan bazıları hala aktif hizmette olan bugüne kadar hayatta kaldı. Bazıları halka açık müze olarak aktif durumda.

Metaxas Hattı 21 bağımsız tahkimat kompleksinden oluşur ve bunların en büyüğü Fort Roupel'dir 155 km uzunluğunda ve 322 m yükseklikte inşa edilmiştir. Jeneratörler de kurulmuş olmasına rağmen, aydınlatma başlangıçta çoğunlukla kandil ile sağlanıyordu. Şu anda, tahkimatlara kamu elektriği veriliyor, ancak aynı zamanda jeneratörler de mevcut. Havalandırma hem doğal hem de yapay olarak sağlandı. Su, su şebekesinden sağlandı. Tahkimat çalışmaları dört yıl sürdü ve o zamanki maliyetleri 100.400.000 drahmiye ulaştı.

Alman tankı, (Fransadan ele geçilirmiş bir Renault R35) Metaxas hattında Nisan 1941

Tahkimat komplekslerinin listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 21 bunker kale, Yunan-Bulgar sınırı boyunca Batı'dan Doğu'ya inşa edilmiş Metaxas Hattı'nı oluşturuyor.

 1. Popotlivitsa (Ποποτλίβιτσα)
 2. Istibey (Ιστίμπεη)
 3. Kelkagia (Κελκαγιά)
 4. Arpalouki (Αρπαλούκι)
 5. Paliouriones (Παληουριώνες)
 6. Roupel (Ρούπελ)
 7. Karataş (Καρατάς)
 8. Kali (Κάλη)
 9. Persek (Περσέκ)
 10. Babazora (Μπαμπαζώρα)
 11. Maliaga (Μαλιάγκα)
 12. Perithori (Περιθώρι)
 13. Partalouska (Παρταλούσκα)
 14. Ntasavli (Ντάσαβλη)
 15. Lisse (Λίσσε)
 16. Pyramidoeides (Πυραμιδοειδές)
 17. Kastilo (Καστίλο)
 18. Agios Nikolaos (Αγιος Νικόλαος)
 19. Bartiseva (Μπαρτίσεβα)
 20. Echinos (Εχίνος)
 21. Nymfaia (Νυμφαία)

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

II.Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden önce, Roupel Kalesi'ne yapılan eklemelerin çok zayıf olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle, yalnızca belirli bir bölgede değil, aynı zamanda tüm kuzey Yunanistan sınırında daha fazla tahkimat yapılması gerektiğine karar verildi. Planlar 1935'te hazırlandı ve 1936'da Kerkini'de çalışmalar başladı. Asıl amaç, tüm tahkimat hattının sınır boyunca Ormenion'a kadar uzanmasıydı . Bununla birlikte Yunanistan, 1940'ta II.Dünya Savaşı'na dahil oldu ve böylece tamamlanmasını engelledi. Savaş patlak verdiğinde, sur hattı sadece Gümülcine, Trakya'ya ulaştı ve 155. km uzunluğundaydı.

Metaxas Hattı'nı bombalayan Alman topçusu.
İstibey tahkimatı, Metaxas Hattı, makineli tüfek yuvası

Fransa-Almanya sınırındaki Maginot Hattı gibi, Metaxas Hattı da özellikle Almanlar Nisan 1941'de Yugoslavya üzerinden Yunanistan'ı işgal ettiğinde Alman kuvvetleri tarafından kuşatılmıştı. Alman XVIII Dağ Kolordusu ve XXX Ordu Kolordusu, 6 Nisan'da şafaktan önce Metaxas Hattı'na saldırdı, ancak Brig önderliğinde şiddetli bir direnişle karşılaştılar. General Konstantinos Th. Bakopoulos üç günlük savaştan sonra sadece sınırlı başarılar elde etti. 2. Panzer bölüğü XVIII Dağ Kolordusu kuşatma emri ile Yugoslavya sınırlarını geçti, Yugoslav ve Yunan direnişini aştı ve 9 Nisan'da Selanik'i ele geçirdi. Selanik'in ele geçirilmesi, 10 Nisan'da Yunan Doğu Makedonya Ordusu Bölümü'nü teslim olmaya zorladı ve Metaxas Hattı savaşı sona erdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 • The Struggle in Eastern Macedonia and Western Thrace (Αγώνες εις Ανατολικήν Μακεδονίαν και Δυτικήν Θράκην). The Greek Army during World War II (Ο Ελληνικός Στρατός κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο). 1958. 
 • Fortress Europe: European Fortifications of World War II. Combined Publishing. 1999. ISBN 1-58097-000-1. 
 • Crete: The Battle and the Resistance. John Murray. 2005. ISBN 0-7195-6831-5. 
 • Field report of the Army Section of Eastern Macedonia by Lt. General Konstantinos Bakopoulos, from 2/8/1941 to 4/10/1941. 1941. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]