Mekran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Orta mekran

Mekran (Farsça:مکران /Mokran), İran'ın güneydoğusu ile Pakistan'ın güneybatısında yer alan kıyı bölgesi.

Mekran

İran'daki Kuh Burnundan Pakistan'ın Las Bela ilçesine kadar Umman Denizi kıyısında 1.000 km boyunca uzanır. İran'ın eski bir iliyle aynı adı taşır. Mekran'ın Pakistan sınırları içinde kalan kesimi, İran Mekranı'yla karıştırılmaması için, Keç Mekran adıyla anılır. Pakistan Mekranı günümüzde Belucistan eyaletine bağlı bir ildir.

Stratejik önemi nedeniyle İran ve Hindistan tarihinde büyük önem taşımış olan Mekran, MÖ 325'te Büyük iskender'in Hindistan'dan geri çekilişine sahne oldu. Adının kökeni belirsiz olmakla birlikte, MS yaklaşık 2. yüzyılda yaşamış Eski Yunan tarihçi Arrhionos'un İndika adlı yapıtında adlı yapıtında adı geçen İkhthyophagoi ülkesi ile özdeşleştirilen Mahi Horan'ın (Balık Yiyenler) bozulmuş biçimi olduğu sanılır. Bu konudaki bir başka görüş ise Mekran'ın bir Dravid adı olduğu ve MS 6. yüzyılda yaşamış astrolog Varahamihira'nın Brhat-samhita adlı yapıtında Makara olarak geçtiği biçimindedir.

Nüfusun çoğunluğunu, 5. yüzyılda Sind'i istila etmeden önce Mekran'ı yönetimleri altında tutmuş olan Araplar oluşturur. Bölgede ayrıca Medler, Koralar ve yörenin yerli halkı olduğu düşünülen Darzadiler de bulunur. Kıyı bölgesinde Mekran'a köle olarak getirilen Siyahların soyundan gelenler yaşar.