Mekong dev yayın balığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mekong dev yayın balığı
AquatottoGifu mekonoonamazu.jpg
Korunma durumu

Kritik tehlikede (IUCN 2.3)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Takım: Siluriformes
Familya: Pangasiidae
Cins: Pangasius
Tür: P. gigas
İkili adlandırma
Pangasius gigas
Chevey, 1931
Mekong River watershed.png
Dağılımı

Mekong dev yayın balığı (Pangasius gigas), Pangasiidae familyasından Mekong ırmağının alt kısmında yaşayan bir yayın balığı türü.

Üç metre boyu ve 300 kilo ağırlığı ile en büyük yayın balığı türüdür.Mersin Morinası'ndan Sonra dünyanın en büyük tatlı su balıklarındandır.

Geniş yassı bir kafası, geniş bir ağzı, üst dudaklarından sarkan iki uzun anteni, kuyruğuna kadar uzanan bir kıç-yüzgeci ve kafasının yakınında bulunan küçük bir sırt yüzgeci vardır. Büyüklüğüne rağmen, Mekong dev yayın balığının dişleri yoktur ve sadece bitkisel gıdalarla beslenir.

Mekong ırmağı'nın alt kısmında bulunan ülkelerde Laos, Tayland ve Kamboçya'da yenilen bir balık olarak tutulur. Çok fazla avlanıldığından soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu yüzden Laos'ta bu balığa avlanma yasağı konulmuştur. Tayland ve Kamboçya'da henüz yasaklanmamıştır ama yasak tartışılmaya başlanmıştır.

2005 yılında Tayland'da 290 kilo'dan ağır ve üç metre uzunluğunda bir Mekong dev yayın'ı tutulmuştur. 10 ila 90 kilo arası Mekong yayın balıkları, Bangkok'daki Bung-Sam-Lan-gölünde olta ile sürekli tutulmaktadır.

Batı biliminde ancak 1930 yılından sonra ilk kez bu balıktan sözü edilmeye başlandı. O yılda bir batılı turist bu balığı, Kamboçya'nın Phnom-Penh kentinde bir yemek pazarında "keşfetmişti".

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]