Mekanik 2: Suikast

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mekanik 2: Suikast
YönetmenDennis Gansel
Yapımcı
 • John Thompson
 • Robert Earl
 • David Winkler
 • William Chartoff
Senarist
Hikâye (eser)
 • Brian Pittman
 • Philip Shelby
Oyuncular
MüzikMark Isham
Görüntü yönetmeniDaniel Gottschalk
Kurgu
 • Michael Duthie
 • Todd E. Miller
 • Ueli Christen
Stüdyo
DağıtıcıSummit Premiere (United States; through Lionsgate[1])
Metropolitan Filmexport (Fransa)[1]
Çıkış tarih(ler)i22 Ağustos 2016 (2016-08-22) (ArcLight Hollywood)
26 Ağustos 2016 (2016-08-26) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre98 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$40 milyon[2]
Hasılat$125.8 milyon[1]
Önceki filmThe Mechanic

Mekanik 2: Suikast (İngilizce özgün adıyla: Mechanic: Resurrection) Dennis Gansel'in yönettiği, Philip Shelby ve Tony Mosher tarafından senaryosu yazılan, hikâyesi Philip Shelby ve Brian Pittman tarafından yazılarak Shelby ve Tony Mosher tarafından sinemaya aktarılmış olan 2016 Amerikan aksiyon gerilim filmi. The Mechanic'in devamı niteliğinde olan filmin başrollerinde Jason Statham, Tommy Lee Jones, Jessica Alba ve Michelle Yeoh bulunmaktadır.

Film 22 Ağustos 2016'da Hollywood'da, 26 Ağustos 2016'da da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sinemalarda gösterime girdi. Çoğunlukla olumsuz eleştiriler almasına rağmen 40 milyon dolarlık bütçesiyle 125 milyon dolar hasılat elde ederek finansal bir başarıya imza attı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki filmde Steve tarafından öldürülmekten kurtulan Arthur Bishop, tetikçiliği bırakmıştır ve Rio de Janeiro'da Otto Santos adı altında yaşamaktadır. Burada Renee Tran adlı bir kurye onunla konuşarak patronunun gerçek kimliğini bildiğini söyler ve patronunun öldürmesini istediği üç kişiyi kaza süsü vererek öldürmesini istediğini, aksi takdirde resmi makamlara ölmediğini açıklayacağını aktarır. Bishop kuryeyi ve adamlarını atlatır. Kuryenin Riah Crain için çalıştığını öğrenir ve arkadaşı Mei'nin yanına, Tayland'a kaçar. Burada bir adada kalmaya başlamıştır.

Bir süre sonra Gina Thornton adında yaralı bir kadın, yakınlarda demirlemiş bir tekneye dönmeden önce ilk yardım için Mei'ye yaklaşır. Mei aynı akşam, Gina'nın teknede bir adam tarafından dövüldüğünü görür ve Bishop'tan kadına yardım etmesini ister. Birlikte Gina'yı kurtarırlar, ancak arbedede adamın kafası bir direğe çarpar ve ölür. Bishop, başarısız bir şekilde adamın kimliğine dair kanıt arar ve ardından tekneyi ateşe verir. Mei, Gina'nın yaraları ile ilgilenirken, Bishop, Ginan'nın da Crain ile bağlantılı olduğunu bulur ve Crain'in Bishop'un Gina ile romantik ilişkiye başlayacağını tahmin ettiği sonucuna varır: Crain, Bishop'un suikast işlerini üstlenmesi için Gina'yı kaçırımıştır. Gina, teorisiyle suçlandığında, Crain'in Kamboçya'daki çocuk sığınma evini, katılmadığı takdirde işletmesini tehdit ettiğini ortaya koyuyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde Bishop, Thornton'u daha iyi tanır ve birbirlerine aşık olurlar. Beklendiği gibi, Crain'in paralı askerleri gelir ve onları kaçırır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "Mechanic: Resurection (2016)". Box Office Mojo. 25 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2016. 
 2. ^ "Here's why 'The Mechanic' was resurrected for a sequel". USA Today. 23 Ağustos 2017. 23 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]