Mehmet Emir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mehmet Emir ya da Mehmet Cavit ya da Mehmet Demir[1] (d. 1880, Burhaniye, Balıkesir) - (ö. 3 Ekim 1950), Türk siyasetçi.

Hususi eğitim almıştır. Fabrikatörlük, Çiftçilik, Kazar İdare Meclisi Üyeliği, Livâ Genel Meclisi, Donanma Cemiyeti, Maârif Maliye Cemiyeti Üyelikleri, Müdafaa-yı Hukuk Başkanlığı, Ayvalık Cephesi Millî Alay Komutanlığı, İzmir Kuzey Cephesi Grup Komutanlığı, Genel İhtiyat Kuvvetleri Komutanlığı, TBMM II. Dönem Karesi, III., IV., V., VI.ve VII. Dönem Balıkesir Milletvekilliği yapmıştır. İstiklal Madalyası sahibidir. Evli ve altı çocuk babasıdır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TBMM Albümü Not:28: TBMM'nin; II-IV. Dönemlerinde “Mehmet Cavit”, V. - VI. Döneminde ise “Cavit Emir” olarak kayıtlara geçmiştir. Burhaniye Hukuk Hâkimliği’nin; 23.03.1942 tarihli, 178 Esas ve 80 sayılı Kararı ile “Emir” olan soyadı “Demir” olarak değişmiş, VII. Dönemde Meclis’e “Mehmet Demir” olarak girmiştir. Ancak, soyadı değişikliğine ilişkin mahkeme kararının, MERNIS’ten çıkarılan vukuatlı nüfus kayıt örneğinde tam tersi olarak kayıtlara geçtiği, soyadının “Demir” iken, “Emir” olarak tashih gördügü kayıt olarak düsmüstür.
  2. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 31 Ekim 2012. 11 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2013.