Mehmet Ballı (yazar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mehmet Ballı, (d. 1968 Yozgat) Türk yazardır.

Tarihi roman yazarı olan Ballı, 1968 yılında Yozgat’ta doğdu, ilköğrenimini memleketinde, ortaöğrenimi İstanbul'da tamamladı. İşletme mezunu olup halen Türk Dili ve Edebiyatı okuyor. 1993 yılında Türkiye Gazetesi'nde ilk öyküsü yayımlandı. Halk Edebiyatı Dergisi[1] Başta olmak üzere birçok süreli yayın ve internet medyasında makaleleri yayımlanmaktadır.

İlk eseri İETT Fıkraları kitabı 2009 yılında kişisel yayınlardan çıktı. Yazar; bu kitabındaki toplu taşım fıkralarında kullandığı akıcı bir dil, ince, doğal ve yerli üslubuyla tanındı.[2]

İkinci kitabı Engere 2011 yılında, 'Küllerinden doğan bir neslin gerçek hikâyesi' mottosuyla tarihi roman olarak yayınlandı. Ballı bu tarihi romanında, Türk Kurtuluş Savaşında, Yalova ve çevresinde yaşanmış dramatik olaylardan birini öyküleştirmiştir.

Üçüncü kitabı Metamorfoz 2013 yılında, 'Bütün kentler ölümlüdür İstanbul hariç' mottsuyla tarihi roman olarak yayımlandı. Yazar bu kitabında, İstanbul’un geçmişine ışık tutmakta olup sosyo-ekonomik ve kültürel kesitini içeren tarihi bitpazarlarından yola çıkarak, dolandırıcılığın filozofluğundan insanı kamile ulaşan bir ademin şehir ile iç içe geçirdiği dönüşümü anlatmaktadır.

Dördüncü kitabı Kırkikindi Yağmurları 2015 yılında; ‘Doğayla Savaş Halindeyiz Kazanırsak Kaybedeceğiz!” mottosuyla Naturalist Öykü Kitabı olarak çıktı.

Beşinci Kitabı Rabarba 2018 yılında; Edebiyatın en yenilerinden olan Minimal Öykü/Küçürek Hikâye Kitabı çıktı. Rabarba 250 kısa minimal öyküden oluşmaktadır.

Altıncı Kitabı BARDIZ Kara Düşen Gözyaşları 2022 yılında Tarihi Roman olarak çıktı. Sarıkamış Harekâtına dair yayımlanan ilk tarihi roman özelliği taşımakta.... [1] 16 Ağustos 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

2013 yılından itibaren gönüllü olarak Halk Edebiyatı Dergisi Editörlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü, Grafik Tasarım ve Sanat Yönetmenliği görevlerini yürütmekte.

2019 yılında Türkiye Dergiler Birliği[3] (TÜRDEB) Genel Sekreterliği görevine getirildi.

Birçok STKlarda gönüllü olarak görev almakta olab Ballı, Türkiye Yazarlar Birliği (2010) Denetim Kurulu üyesi, İETT Bembirsen Sendikası (2003) Kurucu Üyesidir. Yazarlık Akademisi Derneği[ölü/kırık bağlantı](2013) Kurucu Üyesidir. İLESAM üyesidir.

Kamu özel kuruluşlardan 7 adet plaket ve ödülü de bulunan Ballı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2020. 
  2. ^ "Mehmet Ballı". kitapyurdu. 16 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2013. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]