Megrel akrebi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Euscorpius mingrelicus
Megrel akrebi
Bilimsel sınıflandırma
Krallık
Şube
Sınıf
Takım
Familya
Cins
Tür
E. mingrelicus
İkili adlandırma
Euscorpius mingrelicus
(Kessler, 1874)

Megrel akrebi veya bilimsel adıyla Euscorpius mingrelicus, Euscorpiidae familyasından bir akrep türüdür. Adını Batı Gürcistan'ın otokton halkı Megrellerden almıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

E. mingrelicus koyu renkli, yaklaşık 38 milimetre uzunluğunda bir akrep türüdür. Euscorpius cinsi diğer akrep türlerinden ayırt etmek zordur.[1] Bu türün biyolojik özellikleri çok iyi bilinmemektedir. Zehrinin insana pek zarar vermediği düşünülmektedir.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Megrel akrebi, Türkiye, Suriye, Gürcistan ve Doğu Avrupa'daki nemli, ormanlık ve dağlık alanlarda yaşamaktadır.[1] Bu türün tam dağılımı, olası yanlış tanımlamalar nedeniyle belirsizdir. Avusturya'daki nehir vadilerinde görüldüğü bildirilmiştir. Megrel akrebi, kütük, taş, ve diğer nesnelerin altında veya ölü ağaçların kabuklarının içinde saklanabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 

  1. ^ a b "Euscorpius mingrelicus". The Scorpion Files. Norwegian University of Science and Technology. 2010. 29 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2010.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "ntnu" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)