Megaco

Vikipedi, özgür ansiklopedi
H.248.1
Gateway control protocol
Bir medya ağ geçidi kontrol mimarisinde ağ elemanları arasındaki ilişki
DurumYürürlükte
Başlama yılı2000 (24 yıl önce) (2000)
Son sürüm(13/03)
OrganizasyonITU-T, IETF
İlgili standartlarH.248.2 ... H.248.98
Etki AlanıAğ mimarisi
Websitesiitu.int/rec/T-REC-H.248.1

Megaco Ortam Geçidi Denetim Protokolü (The Gateaway Control Protocol (resmi olarak H.248)) IETF (Internet Engineering Task Force (Internet Mühendisliği Görev Gücü)) ve (ITU-T) (Telekomünikasyon Standardizasyon Sektörü)'nin 16 numaralı çalışma grubu tarafından tarafından tanımlanmış ses çerçeveleme protokolüdür. Bu formatta paketlenmiş ses İnternet veya {ATM}-Asynchronous Transfer Mode omurgaları üzerinden aktarılabilir. Megaco internet protokollu (IP) ağların üzerindeki medya geçitlerinin ve genel dönüşümlü telefon ağlarının (PSTN) kontrolü için medya geçit kontrol protokolü uygulamasına ait bir yapıdır. Genel taban yapısı ve program arabirimi aslen RFC 2805'in içinde tanımlanmıştır ve şu anki özel Megaco tanımı 'ITU-T Recommendation H.248.1'dir. Ayrışık çoklu ortam gateawaylerinde gerçekleştirilen ortamsal (media) görüşmelerin çağrı kontrolünün bölünmesine olanak sağlar ve fiziksel olarak çağrı elementlerinin kontrolünü gerçekleştirir. Yani bu protokol medya geçitleri (MG) ile medya geçitleri kontrolleri (MGC) arasındaki bir arayüzdür.

Megaco, bilgisayar ağları üzerindeki multimedya akışının desteği için, medya geçitlerini kontrol eden -medya geçit denetçisi protokolünü- tanımlar. Bu, tipik olarak IP ağları ve PSTN arasında, ya da tamamen IP ağları içerisinde internet protokolleri ile ses (VoIP) servisi (ses ve faks) sağlamak çin kullanılır.

Megaco Protokolleri {MGCP}’den türetilmiştir. Megaco MGCP’den komutların ve özelliklerin birçoğunu almıştır. Bu uygulama, aynı arabirim üzerinden kullanılır ve uygulama ve servis işlevi olarak benzerdir.Bu iki uygulamanın sinyal işleme şekilleri aynıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

http://en.wikipedia.org/wiki/Megaco 15 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.