Meetro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Meetro, bölgesel bazlı hizmetlere dayalı, çoklu iletişim ağlarını kullanan bir mesajlaşma yazılımıdır. AOL Instant Messenger, Yahoo Messenger, MSN Messenger ve ICQ ağları ile uyumludur. Meetro'nun temel özelliği, tüm bu iletişim ağlarını tek bir program içerisinde birleştirmesinin yanı sıra, belirtilen konularda benzer ilgi alanlarına sahip diğer kişiler ile tanışma imkânı sunmasıdır. Meetro'nun üreticisi olduğu ana şirket, Palo Alto Kaliforniya 'da bulunan, Meetroduction firmasıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Meetro ilk sürümünü 1 Haziran 2005 tarihinde gerçekleştirdi. 14 Ağustos 2005'te, Slashdot, arama motoru devi Google'ın Meetro'yu satın almak için temaslarda bulunduğuna dair söylentiler olduğu haberini yayınladı. Meetroduction CEO'su Paul Bragiel her ne kadar tüm bu olaylar asılsız söylentilerden başka bir şey olmasa da yapılan reklamın mesaj iletişim yazılımlarına yeni kullanıcılar eklediğini belirtti.

Çalışma prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Meetro kullanıcıların bölgesel tanımlar yaparak bulundukları bölgelere yakın olan diğer kullanıcılara erişmesinden dolayı diğer popüler mesajlaşma yazılımlarından farklılık gösterir. Bölge bulucusu şu anda ABD ve Avrupa 'nın çoğu bölgesinde erişim yapabilmektedir ve bu alan diğer bölgelere doğru genişlemektedir. Lokasyon bilgilerine ulaşılamayan kullanıcılar bu bilgileri kendileri girmek sureti ile diğer kullanıcılara ne uzaklıkta olduklarını o an itibarı ile öğrenebilirler.

Meetro aktif olarak kullanıcının yakınında olan kablosuz erişim noktalarına MAC adres taraması ile erişmek suretiyle çalışır. Meetro merkez veritabanı sunucusuna bağlanır ve doğru noktayı bulabilmek için erişim noktaları ile MAC adres karşılaştırmaları yapar. Ardından ise bazı matematiksel hesaplamalar ile enlem ve boylam değerlerini elde eder. Meetro bir kez kullanıcının fiziksel konumunu genel alan olarak hesapladığında (genellikle çeyrek mil) diğer kullanıcılarla aralarındaki mesafeyi çeyrek mil, yarım mil ve bir mil vs. çaplarında ölçeklendirir ve bu alanlara giren kullanıcıları gösterir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Meetro program içerisinde kullanıcılara kişiselleştirilmiş gruplar yaratma imkânı tanır. Bu gruplar Meetro kullanıcılarının belirlediği kombinasyonlara göre (Durum (uzak/uygun), Cinsiyet (erkek, kadın, tanımsız), Minimum Mesafe, Maksimum Mesafe, Anahtar Kelimeler, İlişki (arkadaş, arkadaşın arkadaşı, ilişkisiz, MeetroHQ)) diğer kullanıcıları alt kümeler halinde gösterebilir. Örneğin 3–4 km içindeki tüm çevrimiçi kullanıcıları içeren bir grup yaratabilirsiniz.

Meetro kullanıcılara özel profil sayfaları yaratmaya ve istedikleri resimleri ekleyebilmelerine olanak sağlar. Meetro programı diğer iletişim programlarından farklı olarak sahte yapay profillerin erişim sağlamasına ve ağa sızıp kullanım zorluklarına yol açmasını mümkün kılmaz.

Pek çok Meetro kullanıcısı aynı zamanda kullanıcı profillerindeki bilgilerı baz alarak kendi özel veya bölgesel tabanlı gruplarını yaratmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]