Meşebaşı, Pazaryolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Meşebaşı
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Pazaryolu
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 20
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25930
İnternet sitesi: [2]

Meşebaşı, Erzurum ilinin Pazaryolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını hemen tepede bulunan meşe ormanından almaktadır.Eski ismi Rus'ların ve Ermenilerin işgali ile Arnas olarak değiştirilmiştir.Köyün tam olarak ne zaman kimler tarafından kurulduğu bilinmemekle birlikte tahmini olarak yıllardan beridir burada yerleşimin olduğu bilinmektedir.Bir dağ köyü olan Arnas'a Çoruh nehri üzerine yapılan köprünün bitimiyle birlikte tonlarca dinamit atılarak köyün yüksek rakımına rağmen otoban misali genişçe bir yol yapılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenekleri Erzurum'dan fazla bir farkı yoktur. Kadınlar ehram ve çar denilen örtü kullanır. Erkekler genelde gurbetçi olduğundan köy işlerine kadınlar bakar. Kadınlar, işler için imece yaparlar.

Düğünleri şenlikli geçer. Bir gün önceden erkekler ayrı, kadınlar ayrı evlerde eğlenirler. Erkekler, kendi arasında sabaha kadar yöresel oyunlar oynarlar. Kadınlar ise kına gecesi yaparlar. Düğünler, köy harmanlarında yapılır. Genellikle "bar" oynanır, davul-zurna eşliğinde halay çekilir.

Köyün "genç odası" mevcuttur. Köyde saz çalabilen birkaç kişi bulunur.

Yemekleri; soyulmus buğday (gendime) ve etle yapılan "herise", ayranlı çorba, kesme çorbası, evelek, kurutularak yapılan kara pancar, taze fasulyenin kurutulmuş şekli "kuru lobiya" gibi yöresel yemekleri vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 138 km, Pazaryolu ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de karasal İklimi etki alanı içerisindedir.Burada söylenmesi gereken önemli hususlardan birisi şudur.Eski adı Arnas yeni adı Meşebaşı köyü olan bu yerleşim birimi diğer köylerden farklıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 20
1997 27

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Dağ köyü olması hasebiyle son zamanlarda arıcılık noktasında ilerlemiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • [www.mesebasikoyu.com]
  • [www.facebook.com/mesebasi]