İçeriğe atla

McFly

Vikipedi, özgür ansiklopedi

McFly, 2004 yılında kurulmuş bir İngiliz pop rock grubudur. Grup Tom Fletcher (vokal ve gitar), Danny Jones (vokal ve gitar), Dougie Poynter (arka vokal ve bas gitar) ve Harry Judd'dan (bateri) oluşur. Grup Prestige Management tarafından yönetilir. Kendi kurdukları Super Record firmasından önce 2004 ve 2007 yılları arasında Island Record Firması ile çalışmışlardır. Şu anda yeniden Island Record ile anlaşma sağlamışlardır. Yakın arkadaşları olan Busted grubunun 2004 yılının mart ayında bir tura davet etmesi, grubun ününün artmasına yardımcı olmuştur. McFly ismi Geleceğe Dönüş (Back to the Future) üçlemesinin baş karakteri olan Marty McFly isminden gelir. McFly ayrıca dünya çapında yaklaşık 8 milyon sattı ve bir BRIT Ödülü kazandı.

McFly'ın ilk çıkış albümü olan Room on the 3rd Floor UK listelerine ilk sıradan girmiş ve Double Platinum ödülünü kazanmıştır. Bu durum sayesinde grup The Beatles'tan sonra UK listelerine ilk sıradan girmiş en genç grup olarak tanınmaya başlanmıştır. Albümlerinin çıkışından bir ay sonra grup ilk UK turunu yapmıştır. Grubun ikinci albümü olan Wonderland 2005 yılında satışa sunulmuş ve yine ilk sıradan listelere girmiştir. Üçüncü albümleri olan Motion in the Ocean 6 Kasım 2006'da satışa sunulmuştur ve 6. sıradan listelere girmiştir. Bunun ardından derleme bir albüm olan All the Greatest Hits adlı albümleri 5 Kasım 2007'de satışa sunuldu ve listelere 4. sıradan girdi. Grubun 4. stüdyo albümü olan Radio:Active asıl satışa sunulma tarihi olan 22 Eylül 2008'den önce The Mail on Sunday'e (haftalık bir gazete) destek olması için 20 Temmuz 2008'de bağışlandı. Aralık 2008 tarihine kadar McFly Top 20 liselerinde, yedisi UK single listelerinde birinci sıraya ulaşmış 16 tane birbirini takip eden single'a sahipti ve bunların 15 tanesi Top 10 listesindeydi.

McFly 2006 yılında Linsday Lohan ve Chris Pine ile birlikte bir genç komedi filmi olan Just My Luck adlı bir filmde oynadı. Bu filmde kendilerini canlandıran McFly, ayrıca film ile aynı adı taşıyan bir Amerika albümü yayınladı. Bu albümde filmde eski müziklerinin yanı sıra filmde kullanılan müziklerde bulunuyordu. Grup ayrıca Comic Relief, Children in Need, Live 8 ve Sport Relief gibi birçok yardım kuruluşu için performans gösterdi. McFly’ın oynadığı başka bir fil ise Nowhere Left to Run’dır. Filmde grup üyeleri yeni albümlerine konsantre olabilmek için uzak bir eve taşınırlar, ama süregelen olaylar grup üyelerinde birinin öldürülmesine neden olur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşum[değiştir | kaynağı değiştir]

Gitarist Danny Jones Tom Fletcher ile V için olan elemelerde tanıştı.

McFly grubunun tohumlarını atan adan olarak adlandırılan Tom Fletcher, Busted'ta bulunmak için girdiği bir elemeden sonra Charlie Simpson'nın yerine gruba katıldı (Charlie Simpson bir post-hardcore grubu olan Fightstar'ı kurmak için ayrıldı). Aslında Fletcher gruba kabul edildi ama Island Record bu durumu yeniden değerlendirdi ve nihayetinde üç kişilik bir grubun dört kişiden daha iyi olacağına karar verdil. Fletcher grupta “yaklaşık 24 saat” kaldığını ifade etti. Ama sonra bu ifadeyi reddetti “O grupta hiç bulunmadım. Ben bulundum diyen her kimse aptaldır”. Kayıt firması Fletcher'ın Busted'daki yerinin aleyhine bir karar vermiş olmasına rağmen, onu şarkı yazma becerisi ile ayartıp, daha sonra James Buorne'nin (zaten grupta bulunan başarılı şarkı yazarı) yanında “Busted şarkı yazma ekibi”ne katılmasını önerdiler. Fletcher ona “adamakıllı” planlanmış şarkı yazmayı ve nasıl “ iyi, hassas melodiler ortaya çıkaracağını” öğretenin Bourne olduğunu belirtti.

Busted'ın ikinci albümü olan A Present for Everyone albümünün yazma projesi boyunca kayıt firması tarafından Fletcher'a V adlı bir gruba bir film çekmek için uygun olup olmadığı soruldu. Bu Danny Jones ve Fletcher'ın ilk buluşması olmuştu: Jones geleneksel, tamamı şarkı söyleyen, tamamı dans eden bir erkek grubu yerine onların kastettiği enstrümantal grup olmak için elemedeki hataları ortadan kaldırdı. Fletcher Jones'un eşsiz sitili karşısında oldukça etkilenmişti böylece yakınlaşmaya başladılar ve Fletcher, kendisi ve Bourne ile yazması için onu davet etti. Busted için olan yazma projesi sona gelirken, ikisi kendi grupları (henüz adsız) için işbirliği yapmaya başladılar ve sonunda birlikte yazmaya konsantre olmak için 2 aylığına Lonra'daki InterContinental Hotel'e taşındılar (hala Bourne'dan yardım alırken). Bassist Dougie Poynter ve baterist Harry Judd NME magazindeki gizli bir reklam aracılığıyla eksiği doldurdular. Tesadüfen aynı elemede ortaya çıkan Essexli genç adamlar The Starting Line adlı grup hakkındaki görüşleri üzerine konuştular, sonra Poynter, Judd'ın t-shirtünün üzerinde onların isminin yazılı olduğunu fark etti. Fletcher isimlerinin bir Amerikan science-fiction komedisi olan Back to the Future üçlemesine ve karakteri olan Marty McFly'a sevgsinden dolayı isimlerinin McFly olması fikrini önerdi.

Room on the 3rd Floor[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly önce surf/pop rock sesine sahipti. İlk çıkış albümleri “5 Colours in Her Hair” 29 Mart 2004 tarihinde yayınlandı ve UK Singles Chart'a bir numaradan girdi ve takip eden 3 hafta boyunca orada kaldı. Temmuz 2004'te ikinci single olan “Obviously” yine liste başıydı. Bu durum Room on the Third Floor albümünün ilk sıradan UK Albums Chart'a girmesiyle takip edildi. British Phonographic Industry tarafından Double Plantinum ile ödüllendirildi. Grubun bu albümü, The Beatles'ın elinde tuttuğu listelere ilk sıradan giren en genç müzik grubu rekoru gibi birçok rekor kırdı. Albümün isminin Room on the 3rd Floor olması fikri Fletcher ve Jones'un albümdeki şarkıların birçoğunun yazdığı yer olan 363 numaralı InterContinental Hotel'de bulunan bir odadan geldi. Üçüncü single olan “That Girl” 6 Eylül 2004'te yayınlandı ve listelere 3. sıradan girdi. Grubun dördüncü single'ı olan ve albümün ismini taşıyan şarkı ise 15 Kasım 2004 yılında yayınlandı ve listelere 5 numaradan girdi. McFly Şubat 2004'te V'nin yanı sıra Busted grubunu tüm ülke çapında yapılan bir turda destekledi ve sonra Eylül 2004 te ilk kendi turlarına çıktılar.

Wonderland[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly'ın 2006 yılındaki Weston-super-Mare T4 on the Beach performansından.

McFly, Mart 2005'te ikinci albümleri olan Wonderland'ten şarkıları ile aynı ismi taşıyan “All About You/You've Got a Friend” adlı single yayınladılar. Bu albümde 60 kişilik bir orkestradan yardım alınmıştı. Bu single 13 Mart 2005'te bir hafa ilk sırada kaldı ve bütün kazanç Comic Relief'e bağışlandı. “You've Got a Friend” videosu McFly'ın yardım çağrısı yapmak için ziyaret ettiği Uganda, Afrikada çekildi. Birkaç ay sonra 2 Temmuzda McFly Live 8 Japonya için Björk ve Good Charlotte isimleriyle birlikteydi. Wonderland albümünün ikinci single'ı olan “I'll Be Ok” 15 Ağustos 2005'te yayınlandı ve UK listelerine ilk sıradan giren dördüncü single oldu. Albümün kendisi ise 29 Ağustos 2005'te yayınlandı ve bir numaradan giriş yaptı. Albümün üçüncü single'ı olan “I Wanna Hold You” 17 Ekim 2005'te ismi bilinmeyen “Easy Way Out” şarkısıyla birlikte satışa sunuldu ve bu onlara Top 3'te 6 single bulundurma başarısını vedi. Dördüncü ve son single olan “Ultraviolet/The Ballad of Paul K” 12 Aralık 2005'te yayınlandı ve 9 numaraya ulaştı. McFly, Tyler James ve Famous Last Words'ün desteklediği Wonderland Arena Turuna 15 Eylül 2005'te başladı. 28 Kasımda yayınlana bir tur DVD'si, Manchester'da bulunan MEN Arenada kaydedildi. Ayrıca grup 2005'te Royal Variety Performance'ta çaldı. Alton Towers Theme Parkında bulunan Nemesis adlı tepetaklak bir roller coaster bir aylığına albümün yayınlanışını kutlamak için Wonderland olarak 2005'te yeniden adlandırıldı. Ayrıca CD:UK'in düzenlediği bir yarışmanın kazananları ile Nemesis'e binerken grubun bir film çekildi.

Just My Luck[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılında grup üyeleri Linsday Lohan ile oynadıkları Just My Luck filmi ile Amerika'nın ilgisini üzerine çekti. Bu film 12 Mayısta filmin sountrackının yayınlanmasından 3 gün sonra gösterime konuldu. Albüm “Five Colours in Her Hair”in yeni bir versiyonu ile hem Room on the 3rd Floor hem de Wonderland'ten şarkılar içeriyordu. Grup Hollywood'da Just My Luck'ın galasına katılmasının yanı sıra Los Angeles ve New York'ta birçok konser verdi.

Motion in the Ocean[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly'ın 2006'daki ilk single'ı olan “Please Please” 17 Temmuzda Queen'nin şarkısı olan “Don't Stop Me Now” coverı ile birlikte yayınlandı. Bu şarkı Sport Relief 2006'nın resmi şarkısı oldu. 23 Temmuzda UK listelerinde bir numaraya ulaştı. Bu grubun kariyerindeki beşinci bir numara single'ı oldu. 14 Eylül 2006'da McFly'ın resmi sitesinden doğrulanan bir e-mail bildirisi ile üçüncü albümün isminin Motion in the Ocean olacağı açıklandı. Albüm 6 Kasım 2006'da yayınlandı ve 6 numaraya ulaştı. 23 Ekim 2006'da yayınlanan ve albümün ikinci çıkışı olan “Star Girl” ilk haftasında ilk sıraya ulaştı. 18 Aralık 2006'da yayınlanan ve albümün üçüncü çıkışı olan “Sorry's Not Good Enough/Friday Night” UK single listelerinde 3 numaraya ulaştı. “Friday Night” şarkısı İngiltere'de 22 Aralıkta gösterime giren Night at the Museum filminin müziklerinden biriydi. Bir sonraki single olan “Baby's Coming Back/Transylvania” 7 Mayıs 2007'de yayınlandı ve grubun yedinci bir numara olan single'ı oldu. Single'ın orijinal çıkış tarihi 26 Şubattı fakat grup 2005'te daha önceden Comic Relief için ziyaret ettikleri Uganda'da bulunan Kamwokya kasabasından dönmekle meşguldü. Bu non-limited edition single için şu ana kadar yaşanmış en büyük düşüşü yaşamıştır. Bir haftada Elvis Presley'nin single'ı olan “One Night” gibi 1 numaradan 20 numaraya düştü.

17 Eylül 2006'da kendi Motion in the Ocean turunu düzenlediler ve The Click Five ve Nylon tarafından desteklendiler. Ayrıca Lil' Chris tarafından desteklenen McFly Up Close and Personal turunu düzenlediler. Bu tur 20 Mart 2007'de başladı ve 24 farklı mekanda yapıldı. Motion in the Ocean 14 Mayıs 2007'de “Baby's Coming Back” ve Wembley'deki performans DVD'si ile birlikte yeniden yayınlandı ve 14 numaraya ulaştı.

All the Greatest Hits[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly'ın All the Greatest Hits albümü 5 Kasım 2007'de yayınlandı ve listelerde 4 numaraya ulaştı. Albümün ilk single'ı olan “The Heart Never Lies” UK listelerinde 3 numaraya ulaştı ve V Festivalde ağustosta galası yapıldı. Ayrıca albüm “The Heart Never Lies” şarkısının yanında iki yeni şarkı daha içeriyordu: “The Way You Make Me Feel” ve “Don't Wake Me Up”. Grup albümü teşvik etmek için Elliot Minor ve Saving Aimee tarafından desteklenen ve Kasım 2007'de başlayan 26 günlük Greatest Hits turuna gitti.

Grup 23 Şubat ve 1 Mart 2008'de Avustralya'da Radio:Active kayıtlarını yaparken Sydney'deki The Annadale Hotelde iki küçük konser verdiler. Greatest Hits turundaki şarkı listesinin aynısını çaldılar. Orada daha sonra “One for the Radio” single'ında kullandıkları “We Don't Care” isimli şarkıyı kaydettiler. Tamamlanmış ikinci bir kısım 3 Kasım 2007'de yayınlandı. The Greatest Bits: B-Sides & Rarities 12 tane UK single'ını içeriyordu.

Radio:ACTIVE[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Mayıs 2008'de dördüncü stüdyo albümlerinin isminin Radio:Active olmasına karar verdiler. Avustralya'da kaydedildi ve 20 Temmuz 2008'de ek bir yardım için The Mail on Sunday'e bağışlandı. Daha sonra ise 22 Eylülde albüm dört ek şarkı, DVD ve 32 sayfalık bir kitapçıkla satışa sunuldu. Kayıt firmasının grup için aldığı bazı kararlardan dolayı Island Records'tan ayrılmak istediklerini doğruladıktan sonra albümün duyurusu yapıldı. Kendi kayıt firmalarını kurmak istediklerini söyleyip, şarkı söylemenin ve diğer durumların göz ardı etmeyeceklerini söylediler ama şimdilik sadece kendi çıkaracakları şeyler üzerine konsantre olmak istiyorlardı. Bu albümde onların eski rock sevgisi ile modern pop-rock sesleri karıştırıldı. Albümün ilk single'ı grubun kabul edilmeleri yolundaki kritik mücadelelerinin simgesi olan “One for the Radio” idi. Single ilk kez, BBC Radio 1'da yayınlanan Switch programında 1 Haziran 2008'de yayınlandı ve 14 Temmuz 2008'de satışa sunuldu. “One for the Radio” Radio 2'nin A listesindeydi bu da gün boyunca özel bir yayın akışında bulunduğu anlamına geliyordu. Single listelerde 2 numaradaydı. Albüm Avustralya'da kaydedildi ve üretildi. McFly 10 Temmuz 2008'de Shepherds Bush Empire'da ve 24 Temmuz 2008'de iTunes Festival '08'in bir parçası olarak KOKO'da konser verdi. Bu performans iTunes'tan indirilebilmesi için 4 Ağustosta yayınlandı. Albümün ikinci single'ı olan “Lies” 15 Eylül 2008'de yayınlandı ve listelerde dördüncü sıraya ulaştı. Grup 2008'de altıncı arena turuna girişti, 7 Kasım 2008'den başlayarak 14 gün süren ve indie pop rock grubu Reemer tarafından desteklenen bir tur başladı. Ayrıca 5-11 Ekim 2008 tarihleri arasında Brezilya'da konserler verdiler. Albümün üçüncü single'ı “Do Ya/Stay With Me” 23 Kasım 2008'de Children In Need'e yardım için yayınlandı. Bu single UK Single listesinde 18. sıraya ulaştı. Bu durum en düşük sırada kalan ve tek top 10 da olmaya single oldu. Grup “Up Close...And This Time It's Personal” olarak adlandırılan küçük ve daha önceden ulaşamadıkları yerlere konser düzenleme kararı aldı. 18 Nisanda Amsterdam'da başladı ve İngiltere'deki 14 günden sonra Şili ve Brezilya'yıda içeren 7 günlük bir tura çıktılar. İngiltere'de, American Idol yarışmasını ikincisi olan David Archuleta gruba eşlik etti. Meksika'da başlayan domuz gribi salgınlarına rağmen grup orada bulunup performans gösterdi. 17 Mayıs 2009'da yayınlanan Radio:Active Tour ile albümlerini bir numara olan üçüncü albümleri yapmayı başardılar. 2 Haziranda “Up Close...And This Time It's Personal” turu sona erdi, bu ayın sonlarına doğru her yıl İngiliz ormanları hakkındaki farkındalığı arttırmak için düzenlenen konserlerde üç şovda yer aldı. Bir indie-rock grubu olan Vagabond tarafından desteklendiler. Ayrıca 15 Haziranda The Jonas Brothers'a Star Girl'ü söylemede eşlik etmek için sürpriz olarak sahneye çıktılar.

5. Albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Fletcher Twitter aracılığıyla 25 Kasın 2009'da yeni malzemeler için Taio Cruz ile işbirliği içinde olduğunu söyledi. Grup şarkıları yazmak için Dallas Austin ile birlikte Atlanta'ya gitti. Twitter hesaplarına göre birkaç yeni şarkı yazdılar. Bazı kaynaklar “Foolish”, “Hotel on a Hill”, “Here Comes the Storm” ve NazTokio ile “Mona Lisa” adlı şarkılar olduğunu öne sürdü. Fakat yalnızca “Hotel on a Hill” adlı şarkı Tom Fletcher'ın Twitter hesabı tarafından onaylandı. Yine Tom Fletcher The Saturday için şarkı yazdıklarını, şarkının adı olmamasına rağmen kayıtların son aşamasında yapılacağını söyledi. Daha sonra İngiltere'ye döndüler ve albümün yapımına devam ettiler.

Dallas Austin gruba albüm üzerinde yardım etmek için İngiltere'ye geldi ve 3 haftasını geçirdi. Kısa bir süre sonra hepsi yeniden kayıtlar için Atlanta'ya döndü. Taio Cruz bir fana Los Angeles'ta, albümde ve birinin singleda bulunacağı iki şarkı yazdıklarını söyledi. Grup 5 Temmuzdaki Wigan konserinde ilk kez yeni logosunu gösterdi. Logo McFly'ın “Room on the 3rd Floor” ve “Wonderland” albümlerinde kullandığı logoyu anımsatıyordu ama çağ ötesine bir çizgiyle. 9 Temmuz 2010'da Fletcher ve Poynter tarafından Twitter hesapları aracılığıyla albümlerinin ilk single'ının Atlanta'da Dallas Austin ile yazılmış olan “Party Girl” olacağı ve eylül ayının başlarında yayınlanacağı açıklandı. 14 Temmuz çarşamba günü Radio 1'da kısa bir öngösterimi yapıldı ve grubun Myspace sayfasına bir dakika uzunluğunda bir klip gönderildi. Aynı gün In:Demand parçanın tümünü çaldı ve Radio 1 ise 18 Temmuzda. In:Demand Live Party Girl'ün bütün dünyada yapılan ilk canlı performansını yayınladı ve aynı gün “Party Girl”ün 6 Eylülde yayınlanacağı söylendi. Radio 1'ın A listesine girdiler. İkinci single'ın Taio Cruz tarafından kaleme alınmış olan “Shine a Light” olacağı söylendi. Albüm İngiltere'de kasım ayında yayınlanacak. Twitter hesabı aracılığı ile Tom ve In:Demand Radio tarafından, grubun “Nowhere Left to Run” isimli vampir ve grup üyesi Harry'nin seks sahnelerini içeren 30 dakikalık bir film yaptıklarını söylediler. Party Girl'ün videosunda filmden alınan sahnelerden yapılacaktı. Albüm “Super City” adlı yeni siteleri aracılığı ile indirilebilir olacak. Albüm ilk kez mağazalardan önce, üyelerine özel bir ilk gösterim yapmak için burada yayınlanacak.

Fletcher, BBC Radio'da, albümün isminin ağustos sonları veya eylül başlarında belirlenip duyurulacağını söyledi. Onlar “sadece bir süre için beklemek istiyorlar.”

Super Records[değiştir | kaynağı değiştir]

Super Records Ltd. McFly tarafından yönetilen ve McFly'ı sahibi olduğu bağımsız bir kayıt firmasıdır. İlk başta grup Universal Island Records'a imza atmıştı. Grup Universal'ı terk etmesine rağmen singleları Universal Grubun bir parçası olan ve Cascada ve Jay Sean gibi isimlerinde dağıtımını yapan “Absolute” firması tarafından dağıtıldı. Super Records McFly'ın Universal Recors'u 2007'nin sonunda terketmesi kararı sonrasında kuruldu. X Factor'ün, McFly'ın menajeri tarafından Laura White'a önerilen bir anlaşmayı reddettiği söylendi.

Cover Şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mcfly'ın Virgin Radio VIP bölümündeki performansı.

McFly birçok bilinen şarkının coverını yapmış ve konserlerde söylemiştir.

2003–2004[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly “5 Colour in Her Hair” single'ının ikinci kısmında bulunan bir The Kinks'in şarkısı olan “Lola” ve Busted'ın “Crashed the Wedding” single'ında bulunan ve bir The Foundations şarkısı olan “Build Me Up Buttercup” için Busted ile işbirliği yapmıştır. The Beatles şarkısı “Help!” coverı “Obviously” single'ında ve yine The Beatles şarkısı “She Loves You” coverı “That Girl” single'ında bulunur. “That Girl” single'ında Queen şarkısı “Crazy Little Thing Called Love” ve bir noel şarkısı olan “Deck the Halls” bulunur. 2004 Aralık ayında McFly, EastEnders Noel Özel yayınında orijinali The Beach Boys'a ait olan “Little Saint Nick” şarkısını söylediler.

2005[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly “All About You” ile birlikte 2005 Comic Reilef'in bir parçası olarak, Carole King'e ait olan ”You've Got a Friend”i seslendirdiler. Videoda Uganda'da AIDS'e yakalanmış çocuklarla birlikte göründüler. Grup ayrıca 2004'ün hit parçası olan The Killer'a ait “Mr. Brightside”ı coverlayıp “I Wanna Hold You” single'ına koydular. “Ultraviolet” single'ında da bulunan Kaiser Chiefs'e ait olan “I Predict the Riot” isimli parçayı BBC Radio 1 Live Lounge'da seslendirdiler. Grup, Teenage Cancer Trust'a yardım yapmak ve HMV Digitals'in yeni indirme servisini hayata geçirmek için eylül 2005'te Roher Daltrey ile 1965'in hit parçası olan “My Generation”ı yeniden kaydettiler. Ayrıca The Who şarkısı olan “Pinball Wizard”ı bir ev yapımı video ile “I'll Be OK” single'ına koydular. Manchester'da verilen bir konserde kendi şarkıları “5 Colours in Her Hair” ile Greenday'in “American Idiot” şarkısını karıştırdılar.

2006[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly'ın Dublin, The Point performansı

20 Mayıs 2006'da The Prince's Trust'ta Thin Lizzy'nin “The Boys Are Back in Town” şarkısını seslendirdiler. Grup, Queen' ait olan “Don't Stop Me Now” şarkısını Sport Relief 2006'ya yardım etmek için kampanyanın resmi şarkısı olarak “Please Please” ile birkilte kaydetti. Bu şarkıyı Wembley Areanda Motion in the Ocean Turda söylerken Queen'nin gitaristi Brian May sahnede onlara eşlik etti. Ayrıca “5 Colours in Her Hair”in giriş kısmını da çaldı. Ayrıca Wembley ve Manchester Evening News Arenada Matt Willis “Don't Stop Me Now”ı çalmak için gruba katıldı. Bu turda Beastie Boys'un “Fight for Your Right (To Party)” adlı şarkısını ve Ray Parker Jr.'ın Ghostbuster tema şarkısını çaldılar. Birkaç hafta sonra Children in Need 2006'yı The Beatles'ın “I Wanna Hold Your Hand” şarkısı ile açtılar. BBC Radio 1's Live Lounge için John Lennon'dan “Happy Xmas (War Is over)” şarkısını söylediler. “Sorry's Not Good Enough/Friday Night” single'ında bulunan bir Bobby Day şarkısı olan “Rockin' Robin” i The Top of the Pops'ta seslendirdiler.

2007[değiştir | kaynağı değiştir]

23 Şubat 2007'de The Charlotte Church Show'da Charlotte Church ile birlikte Primal Scream'in “Rocks”şarkısını seslendirdiler. “Transylvania” single'ının ilk bölümünde bulunan Jellyfish'e ait “Baby's Coming Back” parçasını coverladılar. Grup The Association of Children's Hopices'a yardım etmek için yapılan Over the Rainbow albümüne, kaydı beş gün süren Grease'den “You're the One That I Want” şarkısını kaydettiler. Grup Radio 1'nın kuruluşunu kutlamak için düzenlenen derleme albümde 40 sanatçı arasında Radio 1 Established 1967 albümünde bulunan ve The Jam klasiği olan “Town Called Malice” adlı şarkıyı seslendirdi. “The Heart Never Lies” single'ında Rihanna'nın “Umbrella” şarkısını coverladı ve onun için bir video yaptılar. BBC Radio 1 Live Lounge için Bruce Spingsteen'ten “Born to Run” şarkısını coverladılar. All The Greatest Hits için küçük bir grup olan “Foolproof”tan “The Way You Make Me Feel” adını verdikleri (orijinal adı “Can't Stop Diggin'”) şarkıyı coverladılar. McFly ayrıca albüm çıkarmaları için gruba küçük bir yardım yaptı, birçok kişi şarkının McFly tarafından kendi kendilerine yazdıklarına inanır.

2008[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly'ın London 2012 Party performansı

McFly 24 Ağustos 2008'de ABBA şarkısı olan “The Winner Takes It All”u sahnede London 2012 Olympic Visa Party için çaldı ve akustik bir versiyonunu “Lies” single'ına koydu. Ayrıca grup 10 Eylül 2008'de BBC Raido 1 Live Lounge için Katy Perry'nin “I Kissed a Girl” şarkısını söyledi. 2008 Children in Need kampanyasının resmi single'ı olaran “Do Ya” için The Faces ve Rod Stewart'ın “Stay With Me” şarkısını coverladılar. Radio:Active Tourda Danny Jones tarafından Michael Jackson'un “Black or White” şarkısı coverlandı..

2009[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly'ın “Up Close...and This Time It's Personal” turun İngiltere ayağında, 21 Nisan – 10 Mayıs, Girl Aloud'un “The Promise” şarkısını söylediler. Avrupa turnesinde ise Black Eyes Peas grubunun “I Gotta Feeling” şarkısının bir kısmını söylediler.

Dünden Bugüne:Televizyon ve Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2005'te grup uzun süredir devam eden bir İngiliz dizisi olan Casualty 'ye konuk oldu. Mayıs 2006'da Linsday Lohan ve Chris Pine ile bir genç komedi filmi olan Just My Luck 'ta bulundular. Film Amerika'da 12 Mayıs, İngiltere'de 30 Haziranda gösterime girdi. Filmde kendilerini canlandırdılar. Filmin soundtrack albümünde ilk iki albümlerinden birçok şarkı bulunuyordu. Grup ayrıca aynı isimle sadece Amerika'da yayınlanan “Just My Luck” adlı bir şarkı kaydetti. 19 Mayıs 2005'te London Hammersmith Apollo'da filmde görüntüleri kullanılan bir konser verdiler. Filmin galası İngiltere'de 28 Haziranda yapıldı. Film iyi bir seyirci sayısına ulaşamadı ve Rotten Tomatoes'te oyların %13'ünü elde etti. 16 Mart 2007'de Top Gear programının Top Gear of the Pops bölümünde kendilerine karşı bir sınav verdiler. Şarkıda “love”, “baby” ya da “heart” kelimelerini kullanmayacaklardı. Sonuç olarak ortaya içinde “sofa”, “administration” ve “Hyundai” kelimelerini içeren bir şarkı ortaya çıktı. Programın sonlarına doğru “Sofa Administration Hyundai” adını verdikleri şarkıyı seslendirdiler.

23 Haziran 2007'de bir İngiliz science-fiction dizisi olan Doctor Who 'da kısa bir süre göründüler. “The Sound of Drums” adlı bölümde grup, Mr Saxon'un İngiltere'nin Başbakanı olamasına referans olmak için McFly ve Sharon Obourne gibi İngiliz ünlüleri tarafından yapılan aldatıcı bir politik parti yayınında oynadılar.

27 Mayıs 2008'de Gordon Ramsay'in The F Word programına 50 konuğa 3 çeşit yemek pişirmek için katıldılar. 150 tabak yemekten 115'ini pişirebildiler. Ayrıca 20 Temmuz 2008'de T4 on the Beach, Westonsuper-Mare'de çaldılar.

24 Temmuz 2008'de iTunes Live Festival '08'in bir parçası olarak KOKO'da performans gösterdiler. Performans aynı gün içinde İngiltere çapında Vue sinemalarında gösterildi.

25 Ağustos 2008'de London 2012 Olympic Visa Party'de performans gösterdiler.

14 Aralık 2008'de dünya çapında 2 milyar kişinin izlediği düşünülen Afrika'daki Miss World programında “5 Colours in Her Hair” ve “Lies”ı çaldılar.

8 Mayıs 2009'da cuma günü Channel 4'teki Hollyoaks adlı dizide SU barda The Somethings grubunu desteklemek için oynadılar.

31 Mayıs 2009'da 30 milyonun üzerinde izleyicinin seyrettiği düşünülen Brezilya'nın en büyük şovu olan “Domingão do Faustão”da performans gösterdiler.

Haziran ve Temmuz 2009'da McFly bir Woodland turu yaptı ve İngiltere çapında Forest Venues için performans gösterdi. Ayrıca bir Boomerang dizisi olan Girls in Love'da şarkıları çalındı.

Ocak 2010'da Danny Jones ITV'nin pop şarkıcılarına opera aryaları hakkında kılavuz olan “Popstar to Operastar” yarışmasına katıldı. Akıl hocaları Ronaldo Villazon ve Katherine Jenkins gibi bugünün en ünlü tenorlarını içeriyordu. Şov başlamadan Danny Jones: “Popstar to Operastar'da bulunmaktan korkuyorum. Sanırım bu yarışma yeni dinleyicilere operayı tanıtabilir. Operayı daha havalı yapacağımı düşünüyorum!” dedi. Yarışma 15 Ocakta başladı ama Jones 5 Şubatta elendi. Yarışmadan ayrılırken jüriye: “Çok eğlendim. Çok şey öğrendim ve tatil yapacağım.” dedi.

14 Ağustos 2010'da McFly ITV'nin Magic Numbers programına katıldı ve çıkaracakları “Party Girl” single'ının seslendirdi.

Son Zamanlarda Şarkı Hareketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

McFly'ın “Star Girl” şarkısı bugünlerde The Chris Moyles'in Radio 1'daki prgramında her cuma çalınıyor. Bu durum “McFly Day” olarak adlandırılmıştır ve şarkı boyunca Chris ve takımı şarkıya eşlik eder.

Wonderland albümünden “All About You” şarkısı Güney Kore'de 23 Ekim 2009'da yayınlanan Invincible Youth programının sonunda çalındı. Program hala şarkıyı her programın finalinde çalıyor.

En yeni single olan “Party Girl” 14 Temmuz 2010'da In:Demand radyosunda ilk kez çalındı. O günden 8 Ağustosa kadar her gün radyoda çalınmaya devam etti.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

2004

 • Walt Disney Awards - Best Newcomer
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Best UK Band
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Best Album for Room on the 3rd Floor
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Best Video for "That Girl"
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Best Stars of the Year
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Most Fanciable Male (Danny Jones)

2005

 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Best UK Band
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Most Snoggable Male (Danny Jones)
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Best Single for "All About You'"
 • Smash Hits|Smash Hits Awards - Best Album for Wonderland
 • BRIT Awards#2005|BRIT Awards - Best Pop Act

2006

 • Virgin Media|Virgin.net Music Awards - Best Group

2007

 • Nickelodeon UK Kids Choice Awards 2007|Nickelodeon UK Kids Choice Awards - Best Band (also hosted)
 • UK Festival Awards - Best Pop Act (for appearance at V Festival)
 • Virgin Media|Virgin.net Music Awards - Best Live Act

2008

 • Nickelodeon UK Kids Choice Awards 2008|Nickelodeon UK Kids Choice Awards - Best Band
 • Star Smash Awards 2008 - Best Album (Radio:ACTIVE)
 • Star Smash Awards 2008 - Best Band
 • Star Smash Awards 2008 - Artist Of The Year

2009

 • Nickelodeon (TV channel)|Meus Premios Nickelodeon Brazil 2009 - Best International Artist
 • UK Music Video Awards - Best Live Music Coverage
 • News of the World - The Most Sexiest Men of the Year (Dougie Poynter)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]