İçeriğe atla

Max von Oppenheim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Max von Oppenheim'in Landshut,Landshuter Stadtkreis Bavaria, Almanya'daki mezarı.

Max (Freiherr) von Oppenheim (d. 15 Temmuz 1860 Köln - ö. 17 Kasım 1946 Landshut) Alman avukat, diplomat, ilk çağ tarihçisi ve arkeolog. 1899 yılında Oppenheim, Tell-Halef harabelerini keşfi ve burada yaptığı kazılarla da tanınan birisidir. Yaptığı kazılarda bulduğu eserleri Berlin'de özel müzede sergiledi. II. Dünya Savaşı'nda müttefik bombardımanı sırasında müzesi imha olmuştur. Alman hükûmetinin görevlisi olarak I. Dünya Savaşı sırasında sömürge Müslümanlarını ayaklandırmak için casusluk görevi yapmıştır.

1943 yılında bir bombalı saldırı da Berlin'de kütüphane ve sanat koleksiyonu bulunan Oppenheim'in evi yok oldu. Daha sonra, Dresden'e taşınarak Şubat 1945'te bombalana kadar orada yaşadı. Tüm eşyalarını alarak, Bavaria Schloss Ammerland (de) taşınarak kız kardeşi ile kaldı. Landshut'da 15 Kasım 1946 öldü ve orada gömüldü.[1]

  1. ^ Kunst- und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland (ed.) (2014). Abenteuer Orient - Max von Oppenheim und seine Entdeckung des Tell Halaf (Almanca). Wasmuth.