Max Tegmark

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Max Tegmark
Max Tegmark.jpg
Doğum 5 Mayıs 1967 (1967-05-05) (55 yaşında)
İsveç
Milliyet İsveç-ABD
Mezun olduğu okul(lar) Kraliyet Teknik Üniversitesi
Berkeley
Kariyeri
Dalı Kozmoloji
Çalıştığı kurumlar MIT

Max Tegmark (d. 5 Mayıs 1967), İsveç kökenli Amerikalı kozmolog. Tegmark, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde bir profesördür ve Foundational Questions Institute'da bilim müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Özgeçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tegmark; Karin Tegmark ve Harold S. Shapiro'nun oğlu olarak İsveç'te dünyaya geldi. Stockholm'de bulunan Kraliyet Teknik Üniversitesi'ne gitti ve doktorasını Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de yaptı. Pensilvanya Üniversitesi'nde bir süre çalıştıktan sonra hala öğretim üyesi olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne geldi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalışmalarında kozmolojiye odaklanan Tegmark, 200'den fazla makale yayınlamıştır ve bunların 9'u 500'den fazla kez alıntılanmıştır.[1] Bilgi kuramı çerçevesinde veri analiz araçları geliştirmiş ve bunu COBE, QMAP ve WMAP gibi kozmik mikrodalga arka plan ışıması deneylerinde kullanmıştır. Tegmark ayrıca 'matematiksel olarak var olan her şey fiziksel olarak da vardır' esasıyla ortaya attığı 'Her şeyin nihai teorisi'ni de formüle etmiştir. Bu basit teoriye göre özfarkındalık altyapısını barındıracak kadar karmaşık olan yapılarda, bu özfarkındalık altyapıları kendilerini öznel olarak "gerçek" fiziksel dünyada varlarmış gibi algılarlar. Bu fikir "Matematiksel evren hipotezi" olarak adlandırılmıştır.[2]

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında astrofizikçi Angelica de Oliveira-Costa ile evlenip 2009'da boşanan Tegmark'ın Philip ve Alexander adında iki oğlu bulunmaktadır.[3]

Medyada[değiştir | kaynağı değiştir]

Tegmark, BBC'nin Horizon adlı bilim belgeselleri serisinde "Who's afraid of a big black hole?", "What time is it?", "To Infinity and Beyond", "Is Everything We Know About The Universe Wrong?" ve "What is Reality?" adlı bölümlerde yer almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Teddy - 1984[ölü/kırık bağlantı] 3 Haziran 2012 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ Tegmark, Max. "The Mathematical Universe". Foundations of Physics. 38 (2). ss. 101-150. Bibcode:2008FoPh...38..101T. doi:10.1007/s10701-007-9186-9.  a short version of which is available at Shut up and calculate. 12 Temmuz 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (in reference to David Mermin's famous quote "shut up and calculate" [1] 15 Mayıs 2016 tarihinde Portuguese Web Archive sitesinde arşivlendi.
  3. ^ WELCOME TO MY PERSONAL UNIVERSE 14 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3 Haziran 2012 tarihinde erişilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]