İçeriğe atla

Martin Weinek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Martin Weinek
Martin Weinek (sağda) Denise Zich ve Kaspar Capparoni ile birlikte
Doğum5 Haziran 1964 (60 yaşında)
Leoben, Avusturya

Martin Weinek (d. 1964, Leoben, Steiermark) Avusturyalı bir tiyatro ve sinema oyuncusu, yapımcı, şarap üreticisi ve iş adamıdır. Özellikle Komiser Rex dizisinde canlandırdığı Müfettiş Kunz rolüyle tanınmaktadır.

Weinek 1983 ve 1986 yılları arasında Prof. Peter P. Jost'un yanında drama sanatı konusunda eğitim gördü.

1986 yılından sonra Viyana'daki Grup 80 tiyatrolarında oyunculuk yaptı ve Nachsaison (Mevsim Sonu) adlı filmde asansör görevlisi olarak küçük bir rolde oynadı.

1987 yılında Recklinghausen festivalinde Georg Mittendrein'in sahnelediği Lecher Edi Cennete Doğru Bakıyor oyununda oynadı ve Dieter Berner'in yönettiği Müllomania filminde sokak temizlikçisi rolünü oynadı. 1988-1989 yılları arasında Jura Soyfertheater Vienna ve diğer sahnelerde oynadığı çeşitli roller ve yönetmenlik çalışmalarını, 1990-1991 yılları arasında üstlendiği Hernalser Şehir Tiyatrosundaki sanat şefliği görevi izledi.

Bu arada Wienek fırsat buludukça film ve televizyon dünyasındaki çalışmalarını aksatmadı. 1989 yılında hazırladığı 6 bölümlük TV dizisi Calafati Joe buna örnek gösterilebilir.

Aktör oyunculuk yaşamının yanı sıra gene drama eğitimi görmüş olan eşi Eva ile birlikte şarap üretimiyle uğraşmaktadır. 1993 yılında hobi olarak şarap üretimine el atan çift Heiligenbrunn yakınlarında 3 hektarlık bir arazinin sahibidir.

Film ve televizyon

[değiştir | kaynağı değiştir]