Marsilya sabunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
600 gr.'lık Marsilya sabunu blokları

Marsilya sabunu ya da Fransızca adıyla Savon de Marseille, yaklaşık 600 yıldır Fransa, Marsilya civarında üretilen bitkisel yağlardan yapılan geleneksel bir katı sabundur. Bölgedeki belgelere dayalı ilk sabun üreticisi tahmini 1370 yılına dayanıyor. 1688 yılında XIV. Louis, Colbert Fermanı kapsamında yönetmelikler getirerek Savon de Marseille isminin yalnızca zeytinyağı esaslı sabunlar için kullanılmasını öngördü. Söz konusu yasa sonrasında diğer bitkisel yağların da kullanımına izin verilecek şekilde yeniden düzenlendi.

1913 yılında üretim 180.000 tona ulaşmıştı ve 1924 yılında Marsilya ve Salon-de-Provence bölgelerinde toplam 132 sabun üreticisi şirket bulunuyordu.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel üretim çerçevesinde bu sabun, Akdeniz’den alınan deniz suyu, zeytinyağı ve alkali kimyasallar soda külü (sodyum karbonat) ile sodalı suyun (sodyum hidroksit) büyük bir kazanda karıştırılması sonucunda yapılıyor (ki bu şekilde genellikle yaklaşık 8 tonluk bir üretim ortaya çıkıyor). Bu karışım sonrasında sürekli karıştırılarak birkaç gün boyunca ısıtılıyor. Hazır hale gelene dek bekletilen karışım akabinde bir kalıba dökülerek kalıba biraz yerleşmesi sağlanıyor. Halen yumuşak bir yapıdayken parçalara bölünüp damgalanan sabun sonrasında tamamen katılaşması için bekletiliyor. Tüm bu süreç, bir aya kadar sürebiliyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Marseille_soap