Marlo Morgan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Marlo Morgan (doğum Eylül 1937) Amerikalı yazar. En çok satan kitabı Bir çift yürek ile tanınır. Ayrıca "Sonsuzluğun mesajı: Bir aborijin bilgeliği romanı" (1998)(Avustralya Aborijin temalarına dayanan bir başka Roman) adlı kitap yazmıştır. 1996 yılında, Aborjinal protestocular tarafından kitabının doğruluğu hakkında baskıya maruz kaldı ve kitaplarından gelen hikayelerin sahte olduğunu itiraf etti.[kaynak belirtilmeli]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Marlo Morgan lowa'da Eylül 1937'de doğdu. St. Agnes High School'a yazıldı ve daha sonra, Barstow İletişim Kolejine geçti, Missouri Üniversitesi, ve Cleveland Kolejinde biyokimya ve doğal ilaçlar alanlarında doktora yaptı.

Daha sonra Kansas şehrine gitti, Missouri şehrinde evlendi ve iki çocuk sahibi oldu.

Sağlık dalında profesyonel bir kariyere başladı. evlendikten yirmi beş yıl sonra istifasını verip yazarlığa başladı.

İlk kitabı, Mutant Message Downunder (Türkçeye Bir Çift Yürek ismiyle çevirildi), Aborjinlerle yaşadığı gerçek hikâye üzerine kurulu olduğu not edilmişti.

Kitap gerçekten çok tutuldu. Harper Collins şirketine 1.7 milyon dolara yayın hakları verildi (1994).

United Artist şirketine film için yayın hakları verilince Aborjinler protesto ettiler. Bir grup Aborjin 1996 yılında ABD'ye gelip film çekimlerini engellemek istedi. Başarılı da oldular.

Morgan bu protestocularla tanıştıktan sonra hikâyenin aslında uydurma olduğunu itiraf etti. Daha sonraki baskılarında bu not halinde verildi.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]