Marcel Detienne

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Marcel Detienne, 11 Ekim 1935'te [1] Belçika'nın Liège kentinde doğdu ve 20 Mart gecesi 2019'da [1] Fransa-Nemours'ta vefat etti. Belçikalı akademisyen, Yunan bilgini ve antropolog, özellikle Antik Yunan'da söz ve otoktoni üzerine uzmandır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marcel Detienne, Liège Üniversitesi'nden klasik filoloji bölümünden mezun oldu. Orada felsefe tarihi asistanı oldu. 60'lı yılların başında Paris'e geldi, ve orada EPHE'de (École pratique des Hautes Etudes) Louis Gernet'nin derslerine katıldı [2] Orada Jean-Pierre Vernant ile tanıştı. 1964'ten başlayarak EPHE'deki (École pratique des hautes études) Eski Toplumlar Üzerine Karşılaştırmalı Araştırma Merkezi'nin ortak yönetimini üstlendi. 1965'te Liège Üniversitesi'nde doktora tezini yazdı [3] .

1975'te EPHE'de (1998 yılına kadar eski Yunanistan dinleri başkanı olarak) dini bilimler üzerine çalışma direktörlüğü yaptı [3] ve CNRS araştırma grubu "Tarih ve antropoloji, karşılaştırmalı yaklaşımlar"a 1996 yılına kadar başkanlık yaptı.

1992 yılında Baltimore'daki Johns Hopkins Üniversitesi'nde Louis-Marin'ın karşılaştırmalı çalışmalar merkez yöneticisi oldu [4]. Liège Üniversitesi'ndeki seminerleri (2002-2003, Francqui üniversitelerin yabancı unvandaki başkanlığı [5] ), "Yunan şehirlerinde politika tanrıları" konusuna odaklandı.

2009-2010 yıllarında, meslektaşlarının birçoğu ile beraber ( Gérard Noiriel, Francoise Héritier, Emmanuel Terray, ve diğerleri), ''ulusal kimlik tartışması'' üzerine, özellikle Thomas Lacoste'ın (2010) [6] Ulysse filmine katılarak katkıda bulundu. Marcel Detienne, Johns Hopkins Üniversitesi'nden ayrıcalıklı profesör [7] ve EPHE'de fahri Çalışma Direktörüdür [8].

Mitoloji ve antropoloji üzerine, özellikle Yves Bonnefoy'un Dinler ve Mitolojiler Sözlüğü'ne önemli katkıları vardır.

Klasik ve Arkaik Yunanistan üzerine çalışmalarında Levi-Strauss'un yapısalcı antropolojik yaklaşımından etkilenmiştir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2010: Thomas Lacoste-Ulysse clandestin (belgesel)

KAYNAKÇA[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Boş kaynak (yardım) 
  2. ^ Cf. interview dans Le Point, 2012, "Voir aussi"
  3. ^ a b Information Université de Liège, 2002.
  4. ^ Louis Marin Center for the Study of French Classical and Contemporary Culture and Science, cf. par exemple : CV de Stephen Nichols 28 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Le statut et l'organisation de ce centre ne sont pas clairement documentés.
  5. ^ Information ULg 2002.
  6. ^ Cf. fiche du film Ulysse clandestin sur le site Autour du Şablon:1er mai et sur IMDB[ölü/kırık bağlantı].
  7. ^ Le Point, 2012.
  8. ^ Boş kaynak (yardım)