İçeriğe atla

Maréchal de camp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransız Kraliyet Süvarileri'nin "Maréchal de camp" rütbesi

Maréchal de camp Fransa'da, 15. yüzyılda oluşturulmuş bir rütbedir. Fransa Orduları'nda Ancien Régime zamanında, Restorasyon döneminde ve Temmuz Monarşisi sırasında kullanılmıştır. Colonel'den (Albay) bir üst rütbe olarak görülmüş ve -sonrasında oluşturulacak- Général de brigade rütbesiyle eşit konumda görülmüştür. Kraliyetin bitmesiyle Napolyon Bonapart tarafından kaldırılmış, yerine Général de brigade rütbesi getirilmiştir. İmparatorluğun sonunda yeniden getirilmiş, 1848'de İkinci Fransa Cumhuriyeti'nin başlamasıyla birlikte Général de brigade bu rütbenin tamamen yerini almıştır.

Maréchal de camp rütbesi aslen askerlerin seferler sırasında konaklamasından ve askerlerin ilerlemesinde çeşitli birlikleri sırada tutmak ve düzeni sağlamak ile sorumluydu. Zamanla eski görevlerini kaybetmiş onun yerine Tugay Komutanı özelliği göstermeye başlamıştır. Kraliyet Ordusu'nun dağılmasına kadar bir üst rütbe Lieutenant-Géneral'di (Korgeneral)

  • 1789 yılında bu rütbe toplam 786 kişiye verilmişti.
  • 1792 yılında 12 tane subay daha Maréchal de camp rütbesine yükselmiştir.
  • 1793 yılında bu rütbe kaldırılmıştır.
  • 1815 yılında yeniden getirilmiş ve 1848 yılında Krallığın yıkılmasıyla birlikte kaldırılmış ve yerini Général de brigade almıştır.