Manzaralı Bir Oda (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Manzaralı Bir Oda
Manzaralı Bir Oda Roman Forster.jpg
E. M. Forster'ın "Manzaralı Bir Oda" (A Room with a View) romanının Türkçe baskısı
Yazarı E. M. Forster
Orijinal ismi A Room with a View
Çevirmen Sevil Cerit
Kapak tasarımı Suat Aysu
Ülke İngiltere Birleşik Krallık
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Çağdaş Dünya Edebiyatı - 168
Konu(lar) Dönemsel tarihi, romantik
Türü Roman
Yayınevi İletişim Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
2002
Yayın ortamı Karton kapak, 3. hamur kâğıt
Sayfa sayısı 267
Boyut ve ağırlık 13,5 x 19,5 cm
ISBN 9750500326

Manzaralı Bir Oda, İngiliz yazar E. M. Forster'ın 1908 yılında yazdığı romanının adıdır. Özgün adı A Room with a View olan roman, Türkiye'de Sevil Cerit'in Türkçe çevirisiyle 2002 yılında İletişim Yayınları tarafından da yayımlandı.(ISBN 975-05-0032-6)

Edward devri İngilteresinde ve İtalya'da geçen roman ön planda üst sınıftan bir genç kızın çevresiyle olan ilişkilerini anlatırken arka planda da İngiliz toplumunu ve sınıf ilişkilerini eleştirmektedir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın başında Edward devri Britanyası ve İtalya'da geçen romanda üst sınıftan bir genç kızın, o dönemin bir özelliği gereği, kibar çevrelerde yetişen her genç kız gibi görgüsünü arttırması için yurt dışına seyahate gönderilmesiyle başlar. Moda olduğu üzere bu gezilerde genellikle Kıta Avrupası'nın kültür, sanat ve moda merkezleri olan kentleri tercih edilmektedir.(Victoria devrinden sonra gelen Edward devri'nde, Kral VII. Edward'ın gezmeye olan aşırı düşkünlüğünden dolayı üst sınıfta da böyle bir heves ve moda oluşmuştur.)

Romanın kahramanı olan genç kadın Lucy de zamanı geldiğinde, evde kalmış kuzeni Miss Bartlett'ın refakatinde İtalya'nın müzeleriyle ünlü kenti Floransa'ya gönderilir. Miss Bartlett, bu zoraki seyahatte yerleştikleri pansiyonda hiç olmazsa manzaralı bir odalarının olmasını ister, ancak katı İngiliz toplumunun kuralları, aile ve kilise baskısı altında bunalmış olan Lucy bundan daha fazlasını, yani özgür olmayı da isteyecektir. Lucy'ye manzaralı bir odadan dışarıda olan bitenlere, yani hayata seyirci olarak bakmak yetmez, o hayatın bizzat içinde olmak isteyecektir. Bu arada pansiyonda kalan diğer İngiliz gezginlerden bir gence de aşık olur.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman 1985 tarihinde yine bir İngiliz olan yönetmen James Ivory tarafından aynı adla (A Room with a View) sinemaya da uyarlandı. Film Türkiye'de Manzaralı Oda adıyla gösterilmiştir. Film 8 dalda aday gösterildiği Oscar ödüllerinden üçünü almıştı, bunlardan biri de "uyarlama senaryo" dalında olanıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]