İçeriğe atla

Mansur bin Zayid en-Nehyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mansur bin Zayid bin Sultan bin Zayid bin Halife en-Nehyan (d. 1970), Birleşik Arap Emirlikleri'nde politikacı ve Abu Dabi iktidar ailesinin bir üyesidir. Abu Dabi Cumhurbaşkanı Halife bin Zayid en-Nehyan'ın kardeşidir. Yüksek Petrol Konseyi üyesi, Uluslararası Petrol Yatırım Şirketi ve Abu Dabi Yatırım Konseyi dahil çok sayıda yatırım şirketlerinin yönetim kurulu üyesidir. Mansur ayrıca, Virgin Galactic ve Sky News Arabistan gibi ticari girişimler şirketlerinde bir dizi hisseye sahiptir. Ayrıca Manchester City Futbol Kulübü'nün sahibidir.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Abu Dabi emiri Zayid bin Sultan en-Nehyan ve eşi Fatma'nın beşinci oğlu olarak doğdu. 1993 yılında ABD'de siyaset bilimi dalında lisans derecesi aldı.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında, babası Zaid ilk ve ardından ikinci kez Başkanlık Bürosu başkanı olarak atandı. Babasının ölümünden sonra Birleşik Arap Emirlikleri'nin Başkanlık İşleri Bakanı olarak ilk, Cumhurbaşkanlığı ve Başkanlık Divanı birleşme, onun en büyük üvey kardeşi, Halife II tarafından atandı. O da kardeşi Veliaht Prens Muhammed bin Zaid el-Nehyan'ı destekledi. Hizmetleri için Bakanlar Konseyi Başkanı olarak atandı. 2000 yılından itibaren Dokümantasyon ve Araştırma Ulusal Merkezi'ne başkanlık etti. 2005 yılında Kalkınma için Abu Dabi Öğretim Kurulu (ADEC), Emirates Vakfı Başkanı, Abu Dabi Gıda Kontrol Kurumu ve Abu Dhabi Fonu başkan yardımcısı oldu. 2006 yılında Abu Dabi Yargı Dairesi başkanı oldu. 2007 yılında Halife bin Zaid Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Mansour 2006 yılına kadar Birinci Körfez Bankası Başkanı olarak görev yaptı ve Zayed Hayır ve İnsani Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olarak, yurtdışında BAE öğrencilerinin burs programlarını kurmuştur. Ayrıca Emirates At Yarışı Otoritesi (Ehra) başkanıdır.

İş Portföyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mansour Aabar Yatırım şirketinin %71 sahibi ve bir yatırım aracı olarak kullanılan International Petroleum Investment Company'nin sahibidir.

Petrol yatırımları[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında Yüksek Petrol Konseyi üyesi olarak atandı. Aynı yıl Uluslararası Petrol Yatırım Şirketi, Abu Dabi Yatırım Otoritesi (ADIA) için Yönetim Kuruluna başkanlık etti. 2007 yılında Emirates Yatırım Otoritesi, BAE ve Egemen Servet Fonu Başkanı olarak atandı.

İş Desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mansour, 2009 Temmuz ayında Virgin Galactic projesine Aabar aracılığıyla 280 Milyon dolarlık yatırım yaparak şirketin %32 hissesinin sahibi olmuştur. 2009'un Mart ayında Daimler'in %9.1 hissesini 2.7 Milyar Dolara satın almıştır. Ve bu hissesini Ağustos 2010'da %15'e arttırmak istediğini bildirmiştir.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Mansour, başarılı bir at binicisidir. Ortadoğu'da düzenlenen Endurance Racing turnuvasını kazanmıştır. Emirates At Yarışları Kurumunun başkanıdır. Ayrıca İngiltere'nin köklü futbol kulüplerinden Manchester City FC'nin sahibidir. Kulübü devraldıktan kısa bir zaman sonra FA Cup ve ardından 44 yıl sonra Manchester City'ye İngiltere Premier League şampiyonluğunu kazandırmıştır. 2023 senesinde Manchester City tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi kazanmıştır.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mansour'un 2 eşi vardır. Ve bu 2 eşinden 4 çocuğu vardır. 1990'ların ortalarında Şeyha Aliye bint Muhammed bin Via Butti Al Hamed ile evlendi ve Şeyh Zaid adında bir oğlu oldu. Mayıs 2005'te Dubai Kadın Kurulu başkanı Şeyha Manal bint Muhammed binti Raşid El Mektum ile evlendi ve ardından 3 çocukları oldu.