Maltepe Havagazı Fabrikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Maltepe Havagazı Fabrikası
Hammadde Betonarme
Üretim tarihi 1928
Halihazırdaki yeri 2006 yılında yıkılmıştır

Maltepe Havagazı Fabrikası 1929-1990[1] yılları arasında Ankara'nın Maltepe semtinde faaliyet gösteren havagazı üretim tesisidir. Kültür Bakanlığı tarafından arkeolojik sit alanı ilan edilen[2] yapı daha sonra Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma kapsamından çıkartıldıktan sonra 2006 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmıştır. Sanayi tarihi açısından önemli olan yapının korunmamış olması çeşitli tepkilerle karşılanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1928 yılında Alman Aktien Elektrischen Gesellschaft firması tarafından inşaatına başlanan yapının mimarı Werner Issel'dir.[3] Elektrik santralini inşaatından sonra 1933 yılında yerleşke genişletilmiş ve 57.270 metrekare alana yayılmıştır. Elektrik üretim tesislerinin ve gazhanenin dışında işçi lojmanları, yemekhane ve cami gibi altyapı tesislerini de kapsamıştır. İnşaat süresince Alman, İngiliz ve Türk işçiler beraber çalışmıştır. Tesis 1929-1990 yılları arasında faaliyet göstermiştir.

Korunması ve yıkılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültür Bakanlığı tarafından arkeolojik sit alanı ilan edilen yapı daha sonra Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından koruma kapsamından çıkartıldıktan sonra 2006 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmıştır. Sanayi tarihi açısından önemli olan yapının korunmamış olması çeşitli tepkilerle karşılanmıştır. Bu kapsamda TMMOB Mimarlar Odası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Dünya Belediye Başkanlığı yarışmasında aday olmasına itiraz etmiştir.[4] Tarihi yapının yerinde bugün işporta pazarı yer almaktadır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İlgili Can Dündar makalesi 14 Eylül 2012 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ İlgili Mimarlar Odası bildirisi 14 Eylül 2012 tarihinde erişilmiştir
  3. ^ Goethe Ensititüsü makalesi 14 Eylül 2012 tarihinde erişilmiştir
  4. ^ İlgili Mimarlar Odası açıklaması 14 Eylül 2012 tarihinde erişilmiştir
  5. ^ İlgili değerlendirme yazısı 14 Eylül 2012 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]