Malta köpeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir çift malta köpeği
Kürkü şov için hazırlanmış bir Malta köpeği

Malta köpeği veya Maltese yaklaşık 2800 yıl öncesine dayanır. Maltese kelimesinin sonuna Terrier kelimesini ekleyenlerin aksine uluslararası bir kuruluş olan FCI'a göre ırkın adı Maltese'dir. Maltese ırkı köpeklerin Malta'da üretildiği düşünülmesine rağmen bu Maltese'in anavatanının Malta olduğu anlamına gelmez. Maltese kelimesi Sami dillerinde bulunan "Malat" kelimesinden gelmektedir. Malat, liman gibi anlamlara gelmektedir. Kökeni esasında orta akdenizdir. FCI'a göre 9. Grup olan refakatçi, süs köpeği grubunda değerlendirilir. Yetişkinleri yaklaşık 24 cm yüksekliğinde (gövde) ve 3-4 kg ağırlığındadır. Irkın spesifik özelliği şunlardır; Uzun beyaz tüylü (soluk fildişi rengi ve soluk turuncu tolore edilebilir), siyah iri gözlü (karşıdan bakıldığında sklera (göz beyazı) görülmemelidir). Siyah burunlu, siyah göz çevresi olan ve siyah dudaklı, siyah pati yastıklı ve siyah tırnaklı (koyu renk tırnak tolore edilebilir), sarkık kulaklı, ufak vücutludur. Burunda depigmente ve siyah dışı renk tolore edilmez. Diskalifiye sebebidir. Çok az tüy döktüğünden dolayı non alerjik köpeklerdir.

Nazik görünümüne rağmen genelde canlı ve hareketli olan Malta köpekleri oldukça sevecen köpeklerdir. Ancak bazıları hırçın olabilmektedir. Geçmişte özellikle zenginler ve aristokratlar tarafından rağbet görmüş bir ırktır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Britannica isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)

1. FCI "MALTESE" https://www.fci.be/en/nomenclature/MALTESE-65.html 7 Şubat 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

2. [1]

  1. ^ "Malta köpeği." Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica Inc.