Maloti-Drakensberg Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maloti-Drakensberg Park
UNESCO Dünya Mirası
Konum Güney Afrika
 Lesotho
KriterKarma: i, iii, vii, x
Referans985
Tescil2000 (24. oturum)
BölgeAfrika

Maloti-Drakensberg Milli Parkı 11 Haziran 2001'de Lesotho Krallığı'ndaki Sehlabathebe Milli Parkı ile Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal kentindeki uKhahlamba Drakensberg Park'ı birbirine bağlayarak kurulmuştur. En yüksek zirve olan Thaba Ntlenyana 3.482 metre yüksekliğindedir.

Birleştirilmiş park, Golden Gate Tepeleri Milli Parkı, QwaQwa Milli Parkı ve Sterkfontein Barajı Doğa Rezervi, (Serbest Devlet); uKhahlamba Drakensberg Park ve Royal Natal Kraliyet Parkı, (KwaZulu-Natal) ve Sehlabathebe Milli Parkı'nı, (Lesotho) kapsamaktadır.

Park, Drakensberg Dağları'nın alt bölgelerinde bulunmaktadır ve benzersiz dağ ve dağ altı ekosistemlerini barındırmaktadır. Bu ekosistemler, benzersiz habitatlar ve yüksek düzeyde endemizm ile küresel anlamda önemli bir bitki ve hayvan biyoçeşitliliğine sahiptir. Park ayrıca, Buşman (San) halkı tarafından boyanmış binlerce resimle dünyadaki en büyük kaya boyama sanatı galerisine ev sahipliği yapmaktadır.

Sınır aşan koruma alanı, Lesotho'da 5170 km² (%64), KwaZulu-Natal'da 2943 km² (%36) olmak üzere yaklaşık 8113 km²'lik bir alanı kaplayan bir Barış parkı olarak görülmektedir.

Bölge, 2000 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2017.