Mali suçlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mali suçlar, şiddet içermeksizin işlenen bir taraftan başkalarının mali zararına yol açarken diğer taraftan bazı kişilerin maddi yarar sağlaması sonucunu doğuran suçları kapsamaktadır. IMF geniş anlamda mali suçları, şiddet içermeden işlenmek suretiyle mali bir kayba neden olan tüm suçlar olarak tanımlanmaktadır[1]. Mali suçlar aynı zamanda; aklama, vergi kaçakçılığı gibi diğer bazı suç kategorilerini de kapsamaktadır.

Suçla mücadele eden bazı birimler ise, doğrudan mali suç tanımı vermek yerine kendi mücadeleleri kapsamında mali suç olarak değerlendirdikleri suçları sıralamaktadırlar. Örneğin Interpol’ün[2] internet sitesinde mali suç ve ileri teknoloji suçları kapsamında şu suçlara yer verilmiştir: kalpazanlık, mali dolandırıcılık, kara para aklama, terörün finansmanı, ödeme kartları, fikri mülkiyet hakları ve bilişim suçları.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ IMF, Financial System Abuse, Financial Crime and Money Laundering-Background Paper, Internatıonal Monetary Fund, Prepared by the Monetary and Exchange Affairs and Policy Development, 2001, p. 5
  2. ^ https://www.interpol.int/Crime-areas/Financial-crime/Financial-crime 27 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Erişim T. 27.10.2016)