Magnetozom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Magnetozomlar hücre içinde yer alan ve bir demir minerali olan manyetit (Fe3O4) içeren partiküllerdir. Magnetozomlar hücreye manyetik kutuplar kazandırır ve hücrenin manyetik alana tepki vermesini sağlar. Magnetozom oluşturan bakteriler magnetotaksi hareketi gösterirler. Magnetotaksi yerkürenin manyetik alan hatlarına göre konumlanmak ve bu alana göre hareket etmek demektir. Her ne kadar magnetotaksi sözcüğü içinde "-taksi" ekini barındırsa da, magnetotaksi, bakterilerin kemotaktik (kemotaksi yapan) ya da fototaktik (fototaksi yapan) bakterilerin kullandığı algılama sistemlerini kullandığına ilişkin kanıt yoktur. Bunun yerine magnetozomlar hücreye manyetik özellikler kazandırır ve hücreyi belirli bir yöne doğru konumlandırır.

Magnetozomların asıl görevinin ne olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte magnetozomlar düşük oksijen konsantrasyonlarında çok iyi gelişen çeşitli sucul bakterilerde bulunmuştur. Bu nedenle magnetozomların bir işlevinin de sucul hücreleri O2 düzeyinin az olduğu sedimentlere doğru yönlendirmek olduğu düşünülmektedir.

Magnetozomlar fosfolipit, protein ve glikoprotein içeren bir zarla çevrilidir. Bu zar, sitoplazmik zar yapısında gördüğümüz yapıda olmayıp poli-β-hidroksibitürat granüllerini çevreleyen zara benzer. Magnetozom zarındaki proteinler muhtemelen Fe+3 ' ün gelişmekte olan magnetozoma Fe3O4 halinde çökelmesinde rol oynamaktadır (Fe+3 şelat yapan ajanlar aracılığı ile hücre içine getirilir). Magnetozom morfolojisinin türe özgü olduğu görülmektedir. Kare, dikdörtgen ya da sivri uçlu şekillere sahip olabilen bu yapılar hücre içinde zincirler oluştururlar.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brock Biology of Microorganisms, Sayfa 95, ISBN-13; 978-0-321-73551-5