İçeriğe atla

Magic 8-Ball

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Magic 8-Ball örneği.

Magic 8-Ball, Mattel firması tarafından üretilen, fal bakmada veya tavsiye vermede kullanılan bir oyuncaktır.

8-ball 1940'larda "sihirli top" olarak adlandırıldığı Three Stooges ve You Nazty Spy kısa metrajlı filmlerinde kullanıldı. 1950 yılına kadar şu anki biçiminde değildi. Fonskiyonel bileşenini Cincinnati medyumu,annesi Mary'nin, "alın yazısı" adlı cihazından esinlenen Albert C. Carter icat etmiştir. Carter, cihazı stoklama konusunda mağaza sahibi Max Levinson'ı ikna ettiğinde Ohio Mekanik Enstitüsü'nden mezun olan eniştesi Abe Bookman'ı aradı. 1944'te cihazın patentini aldı. 1946'da Bookman, Levinson ve Alabe Crafts, Şti. (Albert ve Abe)'de çalışmak için gelen başka bir ortağını atadı. Alabe adı altında cihazı The Syco-Seer olarak pazarladı ve sattılar. Bookman'a göre Carter bir alkolikti, patent 1948 yılında onaylanmadan önce öldü. Bookman Syco-Seer'a birkaç iyileştirme yaptı ve 1948'de bir yanardöner kristal top içine koydu. Başarısız olsa da, yeni ürün Chicago's Brunswick Bilardo Masası'nın dikkatini çekti. 1950'de geleneksel bir siyah-beyaz 8-top yapması için Alabe Crafts görevlendirildi.

Magic 8 Ball siyah-beyaz 8-top'a benzeyen içi boş plastik bir küredir. İçindeki silindirik rezervuarda beyaz, plastik, icosahedral kalıpta alkol içinde yüzen koyu mavi bir boya vardır. Kalıbın 20 yüzünde olumlu, kararsız ve olumsuz olmak üzere üç çeşit farklı cevap yazılıdır. Bu mesajların okunabilmesi için topun altında şeffaf bir pencere bulunur.

Topu kullanmak için öncelikle pencere olan yüzü aşağıda tutulmalıdır. Sonra topa evet veya hayır tarzında cevap verilebilecek bir soru sorulmalı, kullanıcı topu hareket salladığında içindeki sıvılar birbirine karışır ve cevap döner. Kalıp üst tarafa döndüğünde yüzlerden birine karşılık gelir. Mavi zemin üzerine beyaz renkteyi yazıyı aktarmak için mavi sıvı yer değiştirir. Bazı kullanıcılar topu dikey olarak çıkartmadan sallamasına rağmen talimatlar bunun yapılmasına karşı uyarır; çünkü kabarcıklar meydana gelebilir.

Muhtemel cevaplar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Magic 8 Ball'un verebileceği 20 cevap:

Kesinlikle
Kesinlikle öyle
Kuşkusuz
Evet - elbette
Bana güvenebilirsin
Gördüğüm kadarıyla, evet
Çoğunlukla
Dışarıdan iyi görünüyor
Evet
Belirtiler olduğu yönünde
Biraz belirsiz, tekrar dene
Sonra tekrar dene
Şimdi söylemesem daha iyi
Şimdi kehanette bulunamam
Konsantre ol ve tekrar sor
Bana öyle bakma
Yanıtım hayır
Kaynaklarım hayır diyor
Pek iyi görünmüyor
Çok şüpheli

Muhtemel cevapların 10 tanesi olumlu (), 5 tanesi olumsuz () ve 5 tanesi kararsız ().

Olasılık Kuramı'nda Kupon Toplayıcısının Problemi'ni kullanarak Magic 8 Ball'un tüm 20 cevabından ortalama 72 sonucu çıkar.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]