Madenli, Arsuz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Madenli
Hatay ili siyasi haritası
Türkiye'de Hatay'ın konumu
Ülke  Türkiye
İl Hatay
İlçe Arsuz
Coğrafi bölge Akdeniz
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 4,630
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0326
İl plaka kodu 31
Posta kodu 31290
Resmî site

Madenli, Hatay ilinin Arsuz ilçesine bağlı bir mahalledir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

En son yapılan nüfus sayımı sonuçlarına göre beldenin nüfusu 4.630'dur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Hatay iline 73 km, Arsuz ilçesine 15 km uzaklıktadır. İskenderun Körfezi'nin kıyı şeridi üzerinde, doğusunu boydan boya Amanos dağlarının bir bölümü olan Samanlı Dağları kaplamaktadır. Batısını İskenderun Körfezi sarmış, kuzeyinde Aşağıkepirce mahallesi ile İskenderun Körfezi bulunur. Güneyinde ise Üçgüllük beldesi vardır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Madenli beldesinin yazılı bir tarihçesi olmamasına rağmen eskiden bu yana dilden dile aktarılan bilgiler ışığında bundan 400 yıl önce hristiyanlar tarafından kurulduğunu anlıyoruz. İlk kurulduğu yerde kilise kalıntılarının bulunduğu eski su değirmenin çevresi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yer Madenli'nin Güzeltepe mahallesi kapsamında ve mahallenin hemen hemen ortasında bulunmaktadır. Kilise kalıntılarından en sona kalan bazı mozaik örnekleri ne yazık ki daha önce yol yapımı sırasında ortadan kaldırılmıştır.

Söz konusu kilise çevrede ve İskenderun'da tanınan bir yapıdır. Bu yüzden Madenli'nin ilk kuruluşunda adı ”Kiliseönü” olmuştur. Madenli bu ad ile 1950'lere kadar anılmıştır. Kuruluş tarihi yaklaşık 1590 ile 1605 olarak düşünülürse Madenli, “Kiliseönü” adı ile 350 yıl kadar anılmış demektir. Dilden dile gelen bilgilere bakılırsa bundan 200 yıl önce Kiliseönü (Madenli) mahallesine bir Müslüman olan Şıh Ahmet göç etmiştir. Antakya tarafından eşi ve bir çocuğu ile beraber Kiliseönü mahallesine gelen Şıh Ahmet Burada yaşayanların kendisine zarar vermesinden çekindiği için Kiliseönü’nün en sık ormanlık şimdiki Namık Kemal caddesinin tam yokuş yeri ve tepeye varmaya 30 mt. kala sağdan olan yere odun, çalıçırpı ile bir barınak yapmış. Çok geçmeden mahallenin yöneticisi durumdan haberdar olunca Şıh Ahmet’i getirmeleri için adamlarını göndermiş. Şıh Ahmet huzura çıkınca kendine kötülük yapılacağını sezmiş. Ani bir Hareketle kendini dışarı atmış ve ormanlar arasında izini kaybettirmiştir. Kıyıya varıncada rastladığı bir Kayıkla Adana tarafına geçmiş olduğu söylenir. Bu bilgilere baktığımızda o zamanlarda Kiliseönü Mahallesinin çok ormanlık olduğunu anlıyoruz. Daha sonra Madenli mahallesine müslüman akını sürmüştür. Uzun yıllar Hristiyanlarla Müslümanlar Kiliseönü Mahalleninde barış ve uyum içinde yaşamışlardır.

1940'larda Kiliseönünün 10 km doğusunda Samanlı dağlarının kirli mevkisinde çok kaliteli ve verimli krom madeni çıkarıldı. Bu krom madeninin çıkması nedeniyle Kiliseönü adı “Madenli” olarak değiştirildi. Zamanla Hristiyanlar Madenli'den İskenderun'a taşındı.

Günümüzde nüfusu 5000 kişiye dayanan Madenli 1990'da belde statüsüne geçmiştir. 2014 yılında ise Arsuz ilçesine bağlı mahalle olmuştur.[kaynak belirtilmeli]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede içmesuyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede Sağlık ocağı vardır. Ancak PTT şubesi veya PTT acentesi yoktur. Mahallede internet bağlantısı vardır.