Maçka Akif Okulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İstanbul Maçka 'da İçinde birçok Teknik Lise ve Meslek Lisesini barındıran okuldur. Tam adı Maçka Akif Tuncel Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesidir.

Türkiye ilk ve en eski sanat okullarından biridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 1945 yılında Tophane Erkek Sanat Enstitüsü adı ile açılmıştır. Türkiye'nin ilk mesleki ve teknik eğitim öğretim kurumlarından biri olan okul 16 Eylül 1945 tarihinde Tophane'deki Askeri Merkez Komutanlığı binasında Tophane Erkek Sanat Enstitüsü adı ile açılmıştır. Okul binasının 1957 yılında istimlak edilmesi nedeniyle daha önce I. Dünya Savaşı yıllarında İtalyanlar tarafından büyükelçilik binası olarak kullanılmak için inşasına başlanan ; ancak savaş nedeniyle inşası durdurulmuş olan bina bir sürede tekel deposu olarak kullanıldıktan sonra İtalyanlar ile yapılan antlaşma gereği Eğitim ve Kültür amaçlı kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyetine devredilmiştir. Dönemin İstanbul Belediye Başkanlığını yapan Sn. Fahrettin Kerim Gökay'ın yardımlarıyla şu an hizmet gördüğü binasına taşınarak Maçka Sanat Enstitüsü adını almıştır. Daha sonra sırasıyla Teknik Öğretmen Yüksek Okulu, Tekniker Okulu, Tekniker Yüksek Okulu adları altında eğitim vermiştir. Bir süre sonra bu okullar Maçka Endüstri Meslek Lisesi adıyla öğretime devam edilmiştir. Okul, 1969 yılında Teknik Lise, 1983 yılında Anadolu Teknik Lisesi, 1985 yılında Anadolu Gazetecilik Lisesi son olarak da 1992 yılında Maçka Akif Tunçel adını alarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. Okulu aynı zamanda 1958 den 1980 yılına kadar "Maçka'nın Sesi" adı altında kısa dalga radyo yayını yapmıştır. Okulun ilk müdürü Kemal Kerpiççi'dir. Daha sonra ahmet hamdi annaç

Mükim Bilgili Sezai Yalınes İsmail TUTAL ve Yakup ERDOĞAN okulda müdürlük yapmışlardır.Okul binası ve çevresi Yakup ERDOĞAN'ın müdürlük yaptığı (2010-2013) döneminde ciddi yenileme çalışmaları yapılmıştır. İlk defa yurt avrupa birliği ülkelerine öğrenci gezileri yapılmıştır.. Şu anda da okulun müdürlüğünü 5 Kasım 2013 tarihinden itibaren Ahmet GÜZELOĞLU yapmaktadır. Okulda çok sayıda ünlü isim de yetişmiştir. Aktör Orhan GÜNŞİRAY, CHP Milletvekili Celal Doğan, futbolcu Doğancan Gündoğan da Ordusporda top koşturmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]