İçeriğe atla

Müjde Arslan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mizgin Müjde Arslan (d. 1981 Mardin), gazeteci, yazar, senarist ve yönetmendir.

1981 yılında Mardin'in Göllü köyünde doğdu. Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) Diyarbakır şubesinde öğrencilik yıllarında gazeteciliğe başladı. Ardından aynı yıl kültür ve sanat muhabiri olarak ajansın İstanbul şubesine geçti.

Gündem gazetesine geçene dek bu yayında kültür ve sanat muhabirliği ve editörlüğü görevini yürüttü. Gündem gazetesinde sinema yazıları yazdı, kültür ve sanat editörlüğü yaptı. Çok sayıda yayında sinema ve edebiyat yazıları yayımlandı.

Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde başladığı eğitim yaşamını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölümü'nde devam ettirdi. Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema ve Medya Çalışmaları bölümünde doktora eğitimini sürdürüyor.

2006 yılında "Son Oyun" adlı ilk kısa filmini çekerek sinemaya adım attı. Film yurt içinde ve yurt dışında çeşitli ödüller aldı. Daha sonra Londra'da yaşayan Türk yaşlıların yaşamlarını anlattığı "İkinci Adres" ve İzmir ve çevresinde yaşayan Afrikalı Türkleri anlattığı "Dana Bayramı: Kamkasa Vit Vit" adlı belgesellerin yönetmenliğini yaptı. Ermeni gazeteci Karin Grigoryan'la birlikte Grigoryan'ın dedesinin Bursa Medz Nor köyünü ziyaretini kameraya aldıkları "Evi Arşivlemek" adlı ortak bir çalışmaları bulunmaktadır.

Mardin'de kuma kadınları anlattığı "Kirasê Mirinê: Hewîtî" (Ölüm Elbisesi: Kumalık, 2009) adlı belgeseli ulusal ve uluslararası pek çok festival gösterildi. Arslan'ın ilk uzun metraj belgesel filmi "Ez Firiyam Tu Mayî Li Cî" (Ben Uçtum Sen Kaldın, www.benuctumsenkaldin.com) 32. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde prömiyerini yapmıştır. Belgesel, Amed Film Festivali'nde En İyi Belgesel ödülünün yanı sıra Sinema Yazarları Derneği tarafından 2012 yılı En İyi Belgeseli seçildi. Arslan'ın senaristliğini Bülent Öztürk'le beraber yapıp başrolü oynadığı "Küçük Pencereli Evler", Venedik Film Festivali'nde EFA En İyi Kısa Film ödülünü aldı.

"Rejisör: Atıf Yılmaz" (Agora Kitaplığı) ve alanında bir ilk olan "Kürt Sineması: Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm" (Agora Kitaplığı) kitaplarını derleyen Arslan, "Yeşim Ustaoğlu: Su, Ölüm ve Yolculuk" (Agora Kitaplığı) kitabının da yazarıdır.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Son Oyun filmiyle aldığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Marmara Üniversitesi Kısa Film Yarışması: En İyi Görüntü – Mansiyon
  • PAM Çevre Film Festivali: Özendirme Ödülü
  • Tohum Kısa Film Festivali: Sevgi ve Dostluk Ödülü
  • Tanger Akdeniz Filmleri Festivali (Fas): Mansiyon Ödülü
  • Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması En İyi Kısa Film Ödülü

Ben Uçtum Sen Kaldın belgeseliyle aldığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Amed Uluslararası Film Festivali, En İyi Belgesel ödülü

Filmamed Belgesel Film Festivali, Seyirci Ödülü

Van Gölü Film Festivali, Jüri Özel Ödülü

SİYAD Yılın En İyi Belgesel Ödülü (2012)

Asya kısa filmiyle aldığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması, Jüri Özel Ödülü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

https://web.archive.org/web/20100516171603/http://www.newsweek.com.tr/haberler/detay/34925/Kayip-bir-mezarin-pesinden-Mahmur-a