Mübeccel Namık Behnesavi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mübeccel Namık Hanım (1930)
15 Şubat 1930 tarihli Havacılık ve Spor dergisinde Mübeccel Namık Hanım

Fatma Mübeccel Namık Behnesavi (d. 1915 - ö. 10 Mart 1975) Türkiye'nin ikinci güzellik kraliçesi.

1930 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmayla Mübeccel Namık Hanım henüz 15 yaşında iken Türkiye güzellik kraliçesi olmuştur. Servet-i Fünûn'da (Uyanış) bir fotoğrafı yayımlanırken gazeteler haberi "Kraliçe, ittifaka yakın bir ekseriyetle intihap edildi" diye verirler.[1] 48 yarışmacı arasında seçim yapan 60 kişilik jüri heyetinde Abdülhak Hamit (Tarhan), Halid Ziya (Uşaklıgil), Hüseyin Rahmi (Gürpınar), Köprülüzade Mehmet Fuat (Mehmet Fuad Köprülü) ve Şükûfe Nihal (Başar) gibi edebiyat, sanat ve bilim dünyasından önemli isimler vardı.[2]

1929 Türkiye Güzellik Kraliçesi Feriha Tevfik (Negüz) de yarışmaya katılmış ve 2. olmuştur. Yurt dışında temsil şansını bulmak yarışmaya tekrar giren Feriha Tevfik, kaybettiğini kabullenemeyip gazetelere verdiği demeçlerde yeni kraliçeyi tombul olmakla suçlar. 1.72 boyunda ve 70 kg olan 15 yaşındaki Mübeccel Namık ise tombulluğu sivrisinek olmaya tercih ettiği demeciyle karşılık verir. 1920'li ve 30'lu yılların güzellik anlayışına göre güzellik standardı Mübeccel Namık'tan yanadır.

1930 yılında Paris'te Türkiye'yi temsil eden Mübeccel Namık dereceye giremez. Ama 21 Şubat 1930'da yurda dönüşünde Sirkeci Garı'nda büyük bir kalabalık tarafından karşılanır.

1931 yılında Columbia Records tarafından gerçekleştirilen plak kaydında, bir yıl önceki ilk Türkiye Güzellik yarışmasının kraliçesi olan Feriha Tevfik ile düet olarak sunulan eser, Türkiye'nin ilk pop müziği kaydı olarak kabul edilir. Aslında Feriha Tevfik'in getirilmesinin zorluğu bahane edilerek, adı kullanılmasına rağmen Mübeccel Namık'ın kızkardeşi Müzehher (Keçeci) düette Feriha Tevfik rolünü almıştır.[2]

45'lik plağın ön yüzünde bir koronun da eşlik ettiği söz konusu düetin bulunduğu "Türkiye Güzeli Mübeccel'im Ben" şarkısı, arka yüzünde ise "Soruldu Hep Fikirler" şarkısı yer almıştır.

1931 yılında Abdülkadir Behnesavi ile evlenir. Ahmet adlı bir erkek ve Yeter (Çam) adlı bir de manevi kız çocukları olmuştur. Oğlu Ahmet Behnesavi de bir dönem şarkıcılık yapmıştır.

10 Mart 1975'te yaşamını yitirdi. Mezarı Feriköy mezarlığındadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Mübeccel Namık Hanımefendi 10 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Kaan Akoba, Milliyet.
  2. ^ a b Mehmet Ö. Alkan, Picus dergisi, Aralık 2001.