Lyoşa Rav

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lyoşa Rav
Kendi dilinde adı Aleksey Vladimiroviç Roqojin
Doğum 7 Mart 1909(1909-03-07)
Rus İmparatorluğu, Sibirskaya guberniyası, Buinski ilçei, Balaş-Nurusov köyü
Ölüm 23 Kasım 1944 (37 yaşında)
 Sovyetler Birliği
Dil Çuvaşça, Erzyanca, Rusça
Vatandaşlık  Sovyetler Birliği,  Rusya
Eğitim Mordovya Devlet Üniversitesi (1936)
Tür Şair

Lyoşa Rav, asıl adı Aleksey Vladimirovich Rogozhin (7 Mart 1909, Rus İmparatorluğu, Sibirskaya guberniyası, Buinski bölgesi, Balash-Nurusov köyü - 24 Mart 1944, SSCB, Ukrayna SSC, Drohobıç) - Çuvaş kökenli Sovyet yazar, Sovyetler Birliği üyesi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

7 Mart 1909'da Rus İmparatorluğu, Sibirskaya guberniyası, Buinsk bölgesi (şimdiki Çuvaş Cumhuriyeti, Batyrevsky bölgesi), Balabash-Nurusov köyünde doğdu. Babası Balabash-Nurusov köyünden bir korucuydu. Annesi Dunya Gordiyeva, Malie Karmali köyünün (Balabash-Nurusov köyüne 5 km) bir sakini idi. Lyoşa Rav çocukluğunu Malie Karmali ve Balabash-Nurusov köyleri arasındaki ormanda geçirdi. Maliye Karmali'de yedi yıllık bir köy okulunda okudu. 16 yaşından sonra doğa hakkında şiirler yazmaya başladı. Şiirlerini, adının ve soyadının baş harflerinden oluşan bir takma adla yazdı. 1936'da Mordova Eyalet Üniversitesi'nden mezun oldu. Chamzinka köy okulunda ve Saransk Eğitim Okulu'nda Mordovyaca ve Rusça dillerinde eğitim verdi. Aleksey Rusça, Mordovyaca ve Çuvaşça dillerini biliyordu ve Çuvaş şairlerinin şiirlerini Mordovyacaya çevirdi. Konstantin Ivanov'un "Narspi" adlı şiirini 1940'da çevirdi. İlk şiirleri "Yakstere Teshte" ("Kızıl Yıldız") gazetesinde, 1930'da "Syatko" dergisinde, "Erzyan Kommuna" ("Erzyan kommunası") və "Leninen kiyava" ("Lenin yolu ile") gazetelerinde, roplum koleksiyonlarında da yayınlandı. Mordovya'nın doğasını ve köy yaşamını yansıtan şiirler "Iente joynit" (İllər çalır, 1933)[1] şiirleri kitabında yayınlanmıştır.

1930'larda destansı türe geçiş yapmış ve "Gale" (1935) ve "Litvanya" (1938) destanı şiirlerini yazmıştır. Bu şiirler Mordovyalı köylülerin yaşamını yansıtmaktaydı. İlk şiir, 1905-07 İlk Rus Devrimi dönemini yansıtır. Devrimci olayların Mordovalıların yaşamları üzerindeki etkisini gösterir. İkinci eseri Ekim Devrimi'nin sosyal adaletsizlik ve ataerkil ilkeler üzerindeki etkisini göstermektedir. Ayrıca Rus devrimini yansıtan "Son" şiirini 1934 yılında yazdı.

1941'de Rogojin Chamzin Lisesi'ne tayini çıktı. Okulda Rusça ve edebiyat dersleri verdi ve 1943 yılına kadar müdür yardımcısı olarak çalıştı. SSCB Yazarlar Birliği'ne üye oldu. 1943 baharında Kızıl Ordu'da görevlendirildi. 24 Mart 1944'te Drohobıç savaşında öldü ve kardeşinin mezarına gömüldü. Malie Karmali köyündeki kütüphane ve müze adını Aleksey Vladimirovich Rogozhin'den almıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İleri okumalar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Maskaev A., Cavto şiiri, "Syatko", 1940, No. 10. Erzya dilinde.
  • Kolomasov V., Poemadonzo'nun Rogozhinen “Lituva”, “Syatko”, 1940, No. 4. Erzya dilinde.
  • Gorbunov V.V., Mordovian Sovyet edebiyatı, Saransk, 1952. Erzya dilinde.
  • Namlu tarihi. baykuşlar. literatür, cilt 1, Saransk, 1968. Rusça..
  • Yazarlar Baykuşlar. Mordovya. Bibliografich. El Kitabı, Saransk, 1958. Rusça

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]