Lupus (Friuli dükü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lupus
Friuli Dükü
Hüküm süresi660/663 – 663/666
Önce gelenAgo
Sonra gelenArnefrit
DoğumRoma
Ölüm663 veya 666

Lupus, Friuli Düküdür. Tahta oturduktan sonra ilk iş olarak bir kısım süvari ile Grado'ya saldırarak şehri yağmalamıştır. Ardından Aquileia'ya ilerlemiştir.

Kral Grimoald, Benevento Düklüğü ile Bizans İmparatoru II. Konstans arasındaki savaşta kardeşi Romuald'a yardım etmek için güneye gittiğinde, Lupus'u Pavia'yı korumak ile görevlendirmiştir. Lupus, Grimoald'ın yokluğunda zalimce davranmıştır. Kralın geri dönmeyeceğini düşünerek Friuli'nin merkezi Cividale'ye gitmiş ve ayaklanma çıkarmıştır. Bunu duyan Grimoald, derhal Avar Kağanı'na Friuli'ye saldırarak bir iç savaş çıkmasını önlemesini rica etmiştir. Flovius denilen mıntıkada yapılan savaş 4 gün sürmüştür. Savaşta Lupus öldürülmüştür. Lupus'un oğlu Arnefrit, Friuli'yi talep etse de Grimoald buna izin vermemiştir. Lupus'un kızı Theuderada ise Romuald ile evlenmiştir.

Lupus'un doğum tarihi bilinmemekle birlikte ne zaman tahta çıktığı ve öldüğü de net değildir. Tarihçi Thomas Hodgkin, Lupus'un tahta çıktığı yılı 660 olarak kaydederken De Rubeis 663 olduğunu söylemiştir.[1] Muhtemelen 663'te[2] veya 666'da ölmüştür.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Thomas Hodgkin. a.g.e. ss. s. 285. 
  2. ^ Sergio Rovagnati (2003). "I Longobardi". Xenia. ISBN 88-7273-484-3. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]