Ludovico M. Nesbitt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ludovico M. Nesbitt (d. 1891, Albano Laziale, Roma - ö. 19 Temmuz 1935, İsviçre Alpleri), İtalyan kaşif, seyyah ve ilgi çekici yolculuklarının yazarı.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ludovico Marcello Mariano Nesbitt, babası İngiliz ve annesi İtalyan olup 1912'de İngiltere'de maden mühendisi olarak mezun oldu.[1] 4 yıl boyunca Güney Afrika, Transvaal'de altın madenlerinde çalıştı. Bu dönemi La febbre dell’oro (TürkçeAltına hücum) kitabında anlattı. Daha sonra Venezuela'da petrol arayıcı/araştırmacısı olarak ve bölge sınırlarını belirlemek üzere çalıştı.[2] Los Llanos bölgesine ilişkin gözlem ve tecrübelerini bir diğer kitabı olan Orinoco'da aktardı. (Bölgenin bir diğer adı Orinoco havzasıdır)

1928'de hayatının en dikkate değer keşfini, yolculuk arkadaşları Tullio Pastors ve Joseph Rosina ile beraber, Danakil çöküntüsünü güneyden kuzeye geçerek yaptı. Danakil bölgesi o zamana dek büyük ölçüde keşfedilmemiş ve bir Avrupalı tarafından boydan boya aşılamamıştı. Gustavo Bianchi ve Giuseppe Giulietti Maria gibi kaşiflerin de deneyip ama canlı olarak başaramadıkları bu keşif yolculuğunu gerçekleştirebilmişti. Bölgeye ait astronomik, jeolojik ve mineralojik gözlemler yapıp 52.000 km'lik topografik araştırma gerçekleştirmiştir.[2] Nesbitt bu gezisini de La Dancalia Esplorata (TürkçeDanakil keşfedildi) kitabına aktardı.

1935'te geniş bir keşif turu hazırlıkları yaptı ve Afrika'yı boydan boya araçla geçmek üzere hareketlendiği yolculuğu için İsviçre alplerini uçakla geçmeye çalışırken 19 Temmuz'da uçak kazasında hayatını kaybetti.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nesbitt, Ludovico M". Treccani Enciclopedie (İtalyanca). treccani.it. 5 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2015. 
  2. ^ a b Barani, Giorgio (Ekim 2004). "Ludovico M. Nesbitt" (İtalyanca). ilcornodafrica.it. 13 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2015. 
  3. ^ La Dancalia Esplorata kitabının önsözünden, L.M. Nesbitt, Boopen Yayınevi, Pozzuoli (Milan) 2011 ISBN 9788865811597