Luckenwalde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kentin arması
Kentteki eski şapka fabrikası.

Luckenwalde, Almanya'nın Brandenburg eyaletindeki Teltow-Fläming bölgesinin başkenti. Nuthe-Nieplitz Doğa Parkı'nın doğu kenarında, Berlin'in yaklaşık 50 kilometre güneyindedir. Kent bölgesi, Frankenfelde ve Kolzenburg köylerini içerir. 17. yüzyılda faaliyete geçen Luckenwalde'nin kumaş ve yün fabrikaları Prusya Kralı Frederick II'in döneminde yükselişe geçti ve kısa sürede Almanya'nın en kapsamlıları arasına girdi. Diğer geleneksel endüstriler pamuk baskı ve boya işleri, bira üretimi ve metal ile bronz ürünlerin imalatı idi. 1808'de Luckenwalde resmi olarak şehir oldu.

20. yüzyılın başlarında Luckenwalde, kilit bir şapka üreticisi kenti olarak tanındı. 1921'de, en büyük iki şapka atölyesi olan Herrmann ve Steinberg, Luckenwalde'deki bir sanayi sitesinde fabrikalarını birleştirdi. Fabrika, 1923 yılında Alman mimar Erich Mendelsohn tarafından tasarlandı ve fabrika dışavurumcu mimarinin dönüm noktası oldu. Şapka fabrikası savaş döneminde ve sonrasında hizmet vermedi. 2001'de restore edildi, ancak bina genel olarak halen boştur.[1]

II. Dünya Savaşı, savaş esirleri için inşa edilen Stalag III-A burada kuruldu. Siviller için bir çalışma kampı da vardı. Naziler ailelerini öldürüleceği tehdidiyle insanları çalışmaya zorladı. Yiyecek eksikliği ve sıkı çalışma binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Polonyalılar, İtalyanlar, Fransızlar ve pek çok ulustan insanlar burada öldü. Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlar kapsamında 1941-42 arasında tifüs salgını sonucu 2 bin - 2.500 arası Sovyet savaş esiri öldü. Bu sayı kampta tutulan diğer ülkelerin esirlerine oranla çok fazla idi. Hayatını kaybeden diğer ülkelerden getirilen esirler askeri onurla gömülürken, Sovyet askerleri rastgele toplu mezarlara gömüldü.[2] Luckenwalde 22 Nisan 1945'te Kızıl Ordu kenti kontrol altına aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hat Factory on Architectuul 23 Mart 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 4 Ağustos 2019
  2. ^ Schmidt, Roman. "Das Stalag III-A (1939-1945)" (PDF) (Almanca). Luckenwalde.de. 6 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2019.